Artykuły

Tarnów. Uskrzydlony krytyk

Łukasz Maciejewski został tegorocznym laureatem nagrody "Uskrzydlony" za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki filmowej, eseistyki teatralnej, oraz za tom wywiadów Przygoda myśli."

Statuetka "Uskrzydlonego", jednej z najważniejszych nagród honorujących ludzi kultury z Małopolski, jest wyróżnieniem przyznawanym od 1989 roku. "Uskrzydlony to symbol pięknego człowieka, który uduchowiony swoim sukcesem potrafi go smakować, nie tracąc jego ludzkiego wymiaru" - czytamy w eksplikacji Kapituły przyznającej wyróżnienie.

Nagroda przyznawana jest ludziom sukcesu, którzy w swojej działalności łączą pracę z pasją. Mottem nagrody jest sentencja Napoleona Bonaparte - "Sukces jest największym mówcą świata".

"W imieniu naszych laureatów przemawiają ich dokonania" - twierdzą organizatorzy.

W tym roku laureatami "Uskrzydlonego" (rzeźba uosabiająca Ikara zaprojektowana przez Stefana Niedorezo), poza Maciejewskim, zostali także m.in. ksiądz profesor Michał Heller, wybitny kosmolog, laureat Nagrody Templetona; Wilhelm Sasnal - malarz, rysownik i filmowiec; oraz Marek Sowa - marszałek Małopolski.

W uzasadnieniu wyróżnienia dla Łukasza Maciejewskiego, czytamy m.in.: "jako krytyk filmowy Maciejewski udowadnia, że pisanie o kinie może być literaturą wysokich lotów". Szczególnie doceniony został wydany w 2009 roku zbiór rozmów Łukasza Maciejewskiego z największymi osobowościami polskiego kina i teatru - "Przygoda myśli", w którym "znakomici twórcy zostali pokazani na nowo, odkrywczo - jak gdyby po raz pierwszy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji