Artykuły

"Hamlet" na rocznicę Powstania Warszawskiego

Wydarzenie tygodnia. Multimedialne widowisko w parku Wolności, w którym oprócz zawodowych aktorów, m.in. Jana Englerta, wezmą udział dziennikarze Tomasz Sianecki i Grzegorz Miecugow, a także żyjący powstańcy i warszawiacy.

Już po raz trzeci z okazji rocznicy 1 sierpnia 1944 roku Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje specjalny program artystyczny. Punktem centralnym będzie premiera spektaklu "Hamlet 44".

- Celem projektu jest uniwersalizowanie doświadczeń wojny, okupacji i samego Powstania poprzez klasyczne teksty literatury - mówi Hanna Nowak-Radziejwoska, koordynator projektu "Odczytać Powstanie - teatr/muzeum".

- W Powstaniu jak w soczewce skupiają się doświadczenia egzystencjalne opisane i nazwane od setek lat w filozofii i literaturze. Choćby słynny hamletowski dylemat "być albo nie być" -tłumaczy.

Sztukę Szekspira reżyseruje w plenerze, w Parku Wolności, Paweł Passini. Bohaterowie jego spektaklu rozważają, czy wziąć udział w Powstaniu. - Zastanawiamy się nad indywidualnymi decyzjami ludzi, którzy trzy lata żyją w stanie zagrożenia - mówi reżyser. W kraju, takim jak Polska, gdzie silne jest wychowanie patriotyczne, odpowiedź może być tylko jedna. - Rozterki Hamleta polegają więc na tym, że on chce tę decyzję podjąć jak najbardziej suwerennie - tłumaczy Passini.

"Hamlet 44" to zarazem spektakl o micie założycielskim Warszawy, wpisany w to miasto i, jak mówią twórcy, "rozciągający się między Hiltonem a IPN-em". Obok zawodowych aktorów (m.in. Jana Englerta, Władysława Kowalskiego i Macieja Wyczańskiego) oraz dziennikarzy Tomasza Sianeckiego i Grzegorza Miecugowa (w rolach Grabarzy) wystąpi stu warszawiaków i żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego. Całości towarzyszyć będą projekcje wideo i muzyka na żywo. Spektakl grany będzie tylko sześć razy.

Na nowo i współcześnie odczytane zostaną także dzieła związane bezpośrednio z Powstaniem. Czterech młodych reżyserów, w czterech różnych miejscach Muzeum, będzie za ich pomocą interpretować historię tamtych lat.

Na początek widowisko literackie "Dwunastu gniewnych ludzi" zbudowane na podstawie dramatu Jerzego Stefana Stawińskiego. Opowieść przedstawiającą okoliczności, jakie doprowadziły do wybuchu Powstania, zestawioną ze wspomnieniami jego uczestników reżyseruje Piotr Ratajczak.

Świadectwo tamtych dni daje także Anna Świrszczyńska w bardzo osobistym tomie poetyckim "Budowałam barykadę", który powstał na marginesie wielkich wydarzeń. Wiersze poetyki pod reżyserskim okiem Bogny Podbielskiej czytać będą m.in. Joanna Laskowska i Grzegorz Falkowski.

Gdy mowa o Powstaniu w literaturze, nie sposób nie wymienić nazwiska Mirona Białoszewskiego. Widowisko "Rajza, czyli tułaczki Mirona" składać się będzie z fragmentów m.in. "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" i "Szumów, zlepów, ciągów". Reżyseruje Marcin Wierzchowski.

Na koniec pokazana zostanie instalacja multimedialna poświęcona twórczości Marii Dąbrowskiej. O powrocie do zburzonej Warszawy słowami pisarki opowiadać będzie Aleksandra Popławska, a całość przygotuje reżyser Michał Siegoczyński.

To jednak nie wszystko. Spacerując po Warszawie, możemy się natknąć na przymocowane do latarni tabliczki z hasłami takimi jak "ojczyzna", "zakupy", "poświęcenie"... To projekt grupy Twożywo, którego zwieńczeniem jest czarno-biały mural na budynku przy ul. Pańskiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Należy jednak zarejestrować się wcześniej na stronie www.1944.pl/odczytacpowstanie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji