Artykuły

Gdańsk. Sympozjum nt. udziału w festiwalu w Edynburgu

W niedzielę, 30 stycznia o godz. 13, w biurze Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40) odbędzie się sympozjum na temat Edinburgh Festival Fringe. Wstęp wolny.

W Gdańsku odbędzie się sympozjum na temat możliwości udziału w festiwalu w Edynburgu. Podobne sympozja zwane Edinburgh Festival Fringe Road Show, organizowane są corocznie w Nowym Yorku (USA), Adelajdzie (Australia), Seulu (Korea) i w kilku miastach Wielkiej Brytanii. Gdańskie sympozjum organizowane jest przez Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat i Universal Arts Ltd. Weźmie w nim udział grupa twórców festiwalu z długoletnim doświadczeniem w pracy w Edynburgu:

Kath Mainland Chief Executive Edinburgh Festival Fringe Society, organizacji zajmującej się koordynacją informacji dla uczestników, reklamą festiwalu jako całości, publikacją głównego programu festiwalowego (300 tys. egz.) i sprzedażą biletów do wszystkich teatrów festiwalowych.

Tomasz Borkowy Dyrektor Artystyczny Universal Ltd. i Universal Arts Festival Ltd., który od 22 lat prowadzi i programuje edynburskie teatry festiwalowe.

Laura Mackenzie Stuart Prezes Związku Niezależnych Producentów Edynburskich Teatrów Festiwalowych (Associated Independent Venue Producers), która przez osiem lat była także wicedyrektorką Edinburgh Festival Fringe Society.

Trish McGuines kierownik biura prasowego Universal Arts Festival Ltd., która jako agent prasowy obsługuje festiwal od 20 lat.

Joyce McMillan jedna z najbardziej uznanych niezależnych dziennikarzy kulturalnych i krytyków teatralnych w Szkocji.

Christabel Anderson jest kierownikiem Sekcji Pomocy i Informacji dla uczestników w Edinburgh Fringe Society.

Edward Dargiewicz dyrektor The English Theatre Company of Poland, od 18 lat bierze udział w festiwalu i od 15 lat sprowadza do Polski teatry brytyjskie, których repertuar jest adresowany do młodzieży szkolnej uczącej się języka angielskiego.

Romuald Wicza Pokojski reżyser, Dyrektor Programowy Gdańsk 2016 i uczestnik festiwalu w Edynburgu.

Co warto wiedzieć o festiwalu w Edynburgu przed sympozjum:

Edinburgh Festival Fringe jest największym i najstarszym festiwalem teatralnym na świecie (pierwsza edycja w 1947 roku). W ciągu 25 dni sierpnia prezentowanych jest tu ponad 2000 produkcji teatralnych z 60 krajów świata z udziałem prawie 20 tysięcy artystów grających ponad 34 tysiące spektakli, na które sprzedawanych jest niemal dwa miliony biletów.

Oficjalne daty festiwalu 2011 to 5-30 sierpnia, ale wiele teatrów festiwalowych rozpoczyna działalność dwa do trzech dni wcześniej i kończy w ostatnią niedzielę sierpnia.

W XXI wieku produkcja teatralna musi być traktowana jak każdy inny produkt. Czyli musi być znakomitej jakości, mieć dobrą reklamę, ale przede wszystkim musi być atrakcyjna dla odbiorcy na danym rynku.

Festiwal w Edynburgu to prawdziwe wrota do międzynarodowego rynku teatralnego. Przyjeżdża tu około 1500 promotorów i producentów, kierowników programowych i dyrektorów zapraszających festiwali i komercyjnych teatrów, którzy poszukują gotowych spektakli dla swoich instytucji.

Trzeba pamiętać, że widzowie w różnych krajach mają różne sposoby myślenia i różnie odbierają teatr. To, co podoba się w jednym kraju, może mieć całkowicie odwrotny odbiór w innym, a sukces w Polsce nie gwarantuje sukcesu w Edynburgu i w innych krajach świata.

Edinburgh Festival Fringe nie jest stricte festiwalem sztuki, a raczej są to największe na świecie targi teatralne i udział w nich jest kosztowny. Trzeba więc traktować udział w nim jako inwestycję w przyszłość spektaklu.

Istnieją dwie kategorie zawodowych produkcji przyjeżdżających na festiwal. Pierwsza to spektakle o zabarwieniu komercyjnym, łatwe w odbiorze, które nie posiadają barier kulturowych (z językowymi włącznie). Takie spektakle sprzedawane są "na pniu" i w ciągu krótkiego czasu (cykl kontraktowy przed pierwszym wyjazdem waha się od 8 do 24 miesięcy) zwracają inwestycję włożoną w przyjazd do Edynburga.

Druga kategoria to produkcje trudniejsze, adresowane do koneserów teatralnych. Zapotrzebowanie na tego rodzaju teatr zależy od stopnia jego hermetyczności. Jeśli spektakl nie posiada bariery kulturowej czy językowej, wtedy oczywiście łatwiej dociera do odbiorcy i może mieć większy popyt.

Więcej informacji uzyskają Państwo na spotkaniu na temat Edinburgh Festival Fringe.

Strony internetowe (w języku angielskim), które warto odwiedzić:

www.edfringe.com, www.universal-arts.com, www.universalartsfestival.com

Zgłoszenia udziału w sympozjum prosimy przesyłać na adres e-mail: esk@gdansk2016.eu

W zgłoszeniu prosimy o podanie:

nazwy teatru

miejscowości

liczby uczestników

danych do kontaktu (imię i nazwisko osoby wyznaczonej do kontaktu oraz e-mail

i telefon)

Udział w sympozjum jest bezpłatny. Sympozjum będzie trwało około czterech godzin, zapewniamy tłumaczenie prelekcji na język polski.

Spotkanie odbędzie się siedzibie Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Więcej informacji udziela:

Jolanta Bielawska

Gdańsk 2016

tel. 58 740 2016

od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00

e-mail: esk@gdansk2016.eu

www.gdansk2016.eu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji