Artykuły

Moralitet według Dziuka

Władze Poznania, redakcja "Expressu" i Ośrodek Teatralny UAM "Maski" jednoczyły się, aby umożliwić mieszkańcom naszego miasta obejrzenie przedstawień zakopiańskiej sceny, noszącej nazwisko Witkiewicza, Chociaż istnieje zaledwie 7 lat - zdążyła wywalczyć sobie znaczące miejsce w polskiej kulturze, co potwierdza lista nagród i, przede wszystkim, repertuar prezentowany ciągle z dużą odkrywczością inscenizacyjną.

Pierwszy wczorajszy występ w "Maskach" przy al. Niepodległości przypomniał polską prapremierę z roku 1986 - sztukę "Wielki Teatr Świata" Pedra Calderona de la Barki w przekładzie Leszka Białego. Tekst tego XVII-wiecznego pisarza hiszpańskiego wraz z fragmentami "Uwag rzeczy ostatecznych i złości grzechowej" żyjącego wiek później naszego ks. Józefa Baki, uważanego za symbol grafomaństwa, stał się dla reżysera Andrzeja Dziuka tworzywem jakże stylowego moralitetu! Bliskiego misteryjnej przypowieści o Everymanie - o Każdym.

Bo przecież każdy z nas jest aktorem na scenie świata. "Graj dobrze rolę - oto cel twój główny" mówi Calderon. Autor w tej sztuce jest równoznaczny z Bogiem, przydzielającym miejsce w życiu: króla, bogacza, wieśniaka, pięknisi, mniszki, nędzarza. Nastrój owego moralitetu w sposób istotny współtworzy scenografia nieżyjącego już Tadeusza Brzozowskiego, przez tyle lat związanego z poznańską uczelnią plastyczną. Kostiumowa celność charakterystyki poszczególnych postaci - traktowanych także przez reżysera z groteskową dosadnością - otrzymuje oprawę wnętrza wozu wagantów, średniowiecznych aktorów jarmarcznych.

Aranżują całe widowisko Autor - Tomasz Wysocki upozowany na wszechmocnego poetę romantycznego - i Krzysztof Łakomik w roli Świata. W ich dialogu rodzą się postaci sceniczne, z których w pamięci pozostają zwłaszcza Piotr Dąbrowski jako Biedak, Krzysztof Najbor grający Bogacza oraz Roztropność (Marta Szmigielska) i Piękno (Renata Stachowicz). Druga część przedstawienia - rozliczenia w zaświatach - jest mniej efektowna i inscenizacyjnie. Może świadomie zubożona jako przeciwstawienie barwności życia ziemskiego?

Dzisiaj o godz. 19 powtórzenie w "Maskach" sztuki Calderona, a o godz. 22.15 "Cabaret Voltaire" w Teatrze Animacji. Jutro o godz. 19 w Teatrze Animacji drugi pokaz seansu dadaistycznego "Cabaret Voltaire", a o 22.15 w "Maskach" spektakl "Dr Faustus" według Ćhristophera Marlowe'a.

Data publikacji artykułu nieznana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji