Artykuły

Trójmiasto. Plebiscyt Sztorm Roku 2010

Który ze spektakli odbił się najgłośniejszym echem? Czyja książka wywołała największe poruszenie? Jakich płyt słuchaliśmy najchętniej? Wspólnie z Czytelnikami wybieramy najciekawszych artystów i najważniejsze kulturalne wydarzenia ubiegłego roku.

Plebiscyt Sztorm Roku "Gazeta Wyborcza Trójmiasto" organizuje już po raz szósty. W redakcyjnym gronie wybraliśmy kandydatów do nagrody w ośmiu kategoriach: teatr, literatura, rock/pop/jazz/muzyka alternatywna, muzyka klasyczna, sztuki plastyczne, film i multimedia, organizator oraz wydarzenie.

Na naszej liście znaleźli się zarówno artyści uznani, których sława wykracza poza Trójmiasto, jak i twórcy czy dzieła z kręgu kultury alternatywnej. Łączy ich jedno - w ubiegłym roku to właśnie ich spektakle, płyty, książki, wystawy nie pozostawiły nas obojętnymi. Teraz zapraszamy do udziału w plebiscycie czytelników - to wy, wysyłając SMS-y lub wypełniając kupony (drukujemy je na tej stronie) zadecydujecie ostatecznie, do kogo trafią statuetki Sztorm Roku 2010 w każdej z kategorii. Tylko w kategorii wydarzenie zwycięzcę wskażą dziennikarze "Gazety Wyborczej Trójmiasto". Wśród uczestników plebiscytu rozlosujemy upominki: sto pakietów zaproszeń na wydarzenia kulturalne (w skład każdego z nich wchodzi dwuosobowe zaproszenie do kina i dwuosobowe zaproszenie do teatru).

Nominacje w kategorii teatr

Wojciech Kościelniak - reżyser spektaklu "Lalka" [na zdjęciu] wg Bolesława Prusa w Teatrze Muzycznym im. Baduszkowej w Gdyni. Przygotował sprawną adaptację sceniczną tekstu, efektownie przekładając literaturę na język teatru i reżyserując perfekcyjne, porywające widowisko, które sprawnie łączy wszystko to, co najlepsze w teatrze musicalowym i dramatycznym. (SMS SZTORM 1)

Wiktor Rubin (reżyser) oraz Dorota Androsz i Marek Tynda (aktorzy) - twórcy przedstawienia "Orgia" Piera Paolo Pasoliniego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Ich dzieło jest odejściem od teatru rozumianego jako kolejny sposób opowiadania historii, próbą przewrócenia mu cech doświadczenia społecznego. (SMS SZTORM 2)

Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl - liderzy tanecznego Teatru Dada von Bzdülöw, twórcy spektaklu "Le Sacre" - najdoskonalszej realizacji w ich osiemnastoletniej karierze. W przedstawieniu członkowie grupy w charakterystyczny dla siebie sposób balansują pomiędzy tańcem i teatrem dramatycznym, historią i współczesnością, ironią i powagą, prawdą i wymysłem. (SMS SZTORM 3)

Beata Giza - solistka Bałtyckiego Teatru Tańca, trafnie obsadzona przez choreografa Emila Wesołowskiego w roli Dziewczyny w Koncercie f-moll Fryderyka Chopina. W spektaklu "Chopinart" wykorzystała udanie elementy klasyki, demiklasyki, technik współczesnych. Tancerka prezentuje w tej roli pomysłowe rozwiązania aktorskie, interesująco potrafi wykorzystać swoje umiejętności, operuje szlachetnym gestem, umiejętnie posługuje się rekwizytami, tworzy przemyślaną postać sceniczną. (SMS SZTORM 4)

Nominacje w kategorii literatura

Grzegorz Kwiatkowski - za tom "Osłabić" i projekt poetycko-plastyczny "Powinni się nie urodzić" (przygotowany z Maciejem Chodzińskim i Maciejem Salamonem) - poruszającą, odważną i oryginalną pod względem formalnym poetycką wizję świata, w którym trudna do przezwyciężenia moc zła skłania do przekonania, że może rzeczywiście lepiej byłoby się nie urodzić. (SMS SZTORM 5)

Jakobe Mansztajn - za tom "Wiedeński high-life", nagrodzony laurem dla debiutanta Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Zgromadzone w nim wiersze to ujęty w ciekawą formę zapis trudnych do wyrażenia emocji, związanych z miłością, umieraniem i dojrzewaniem, dla którego tłem jest delikatnie zarysowany obraz gdańskiego blokowiska. (SMS SZTORM 6)

Magda Krzyżanowska-Mierzewska i Jerzy Krzyżanowski - za tom wspomnień "Według ojca, według córki. Historia rodu", rozpisany na dwa różne od siebie, ale spójne głosy. Autorom udało się pokazać dzieje rodziny, która targana wichrami dramatycznej polskiej historii przeniosła się z Kresów nad morze. Ta osobista opowieść toczy się w cieniu wielkiej historii i historycznych postaci. (SMS SZTORM 7)

Nominacje w kategorii rock/pop/jazz/muzyka alternatywna

D4D - za płytę "Who's Afraid Of" oraz produkcję albumu grupy Out Of Tune "Lights So Bright". Gdański zespół, idący pewnie prostą ścieżką do sławy, zdecydował się na odważny ruch - daleko idącą metamorfozę pod względem muzycznym, personalnym i wizerunkowym, która zaowocowała nową, dużo bardziej dojrzałą odsłoną grupy. (SMS SZTORM 8)

Tobiasz Biliński - za płyty: "Cotton Touch" wydaną pod szyldem zespołu Kyst oraz album "Persephone", sygnowany przez solowy projekt muzyka, Coldair. Młody artysta konsekwentnie porusza się po zupełnie w Polsce nieznanym terenie alternatywnego akustycznego folku, osiągając w tej dziedzinie poziom porównywalny z amerykańskimi mistrzami. (SMS SZTORM 9)

Karol Schwarz - szara eminencja trójmiejskiej sceny muzycznej, artysta, promotor, wydawca. Schwarz w tym roku współtworzył bądź inspirował kilka wartościowych projektów, a przede wszystkim koncert i płytę efemerycznej formacji Nasiono All Stars, wykonującej piosenki do tekstów twórców nominowanych do lauru Europejski Poeta Wolności. (SMS SZTORM 10)

Nominacje w kategorii muzyka klasyczna

Alina Ratkowska i Andrzej Szadejko - za pasję i pieczołowitość w kultywowaniu i dokumentowaniu tradycji muzycznej barokowego Gdańska oraz za niebanalny program V edycji Festiwalu Goldbergowskiego. Jej pokłosiem były dwa interesujące wydawnictwa: płyta z "Wariacjami Goldbergowskimi" Bacha w wykonaniu Aliny Ratkowskiej oraz album "Gdańskie Królestwo Kantat Vol. II - Kantaty Bożonarodzeniowe" w wykonaniu Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Szadejki. (SMS SZTORM 11)

Katarzyna Hołysz - za nośny, pełny ciepła i blasku głos, fenomenalną technikę wokalną oraz talent aktorski, którym urzeczywistnia na scenie Opery Bałtyckiej trudne postaci kochających do szaleństwa kobiet - Halki (w operze Moniuszki) oraz Lady Makbet (w dziele Verdiego). (SMS SZTORM 12)José Maria Florencio - za konsekwentne podnoszenie poziomu muzycznego przedstawień w Operze Bałtyckiej, za charyzmę za pulpitem i przekonujące wizje interpretacyjne "Czarodziejskiego fletu" Mozarta i "Makbeta" Verdiego. (SMS SZTORM 13)

Nominacje w kategorii sztuki plastyczne

Grzegorz Klaman - za konsekwentne, krytyczne spojrzenie na najnowszą historię Polski, a zwłaszcza te jej wątki, które mają związek ze Stocznią Gdańską. Rekonstruując warsztat Wałęsy w Gdańsku, przenosząc jego fragment do Sztokholmu czy organizując autobusowe wycieczki po podupadających terenach stoczniowych Klaman pyta nie tylko o przeszłość, ale i o przyszłość miejsca, które odegrało niebagatelną rolę w historii całego kraju. (SMS SZTORM 14)

Iwona Zając - za popularyzację street-artu, edukację młodzieży i zachęcanie jej do działalności artystycznej. Dzięki muralesom Iwony Zając i jej uczniów zmieniają swój wygląd zaniedbane fragmenty miast - w tym roku, oprócz przejścia podziemnego przy ul. Okopowej, również tunel przy ul. Wita Stwosza. (SMS SZTORM 15)

Julia Porańska - projektantka kostiumów i scenografii. W tym roku niemal zdominowała kwestię oprawy wizualnej spektakli trójmiejskich zespołów reprezentujących teatr tańca. Rok zakończyła znakomitym - przygotowywanym z Beatą Hadaś i Urszulą Wasielewską - projektem kostiumów i scenografii do spektaklu "Wojna polsko-ruska pod flagą biało czerwoną". (SMS SZTORM 16)

Nominacje w kategorii film i multimedia

Maciej Szupica - artysta wizualny, odważnie poruszający się po terenie nowoczesnych technologii wideo. W tym roku jego prace można było zobaczyć m.in. na wspólnej z niemieckim artystą Kinkim Texasem wystawie "Psycho pompos" w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz podczas ekspozycji "Na korytarzu" w Kolonii Artystów. (SMS SZTORM 17)

Katarzyna Łygońska - artystka specjalizująca się w animacji, której udało jej wypracować własny, oryginalny styl. Można się o tym przekonać oglądając jej autorskie teledyski (m.in. dla zespołów Trupa Trupa i Gówno), krótkometrażowe filmy realizowane w ramach grupy "Aaa Tanie Wizualki" (wraz z Ewą Juszkiewicz) oraz wizualizacje, przygotowywane na potrzeby koncertów grupy Trupa Trupa. (SMS SZTORM 18)

Andrzej Mańkowski - scenarzysta i reżyser filmowy, pomysłodawca i producent interesującego cyklu "Dekalog 89+". W jego ramach młodzi ludzie, urodzeni w wolnej Polsce, tworzyli opowiadania odwołujące się do dziesięciu przykazań, a młodzi filmowcy realizowali na ich podstawie krótkie filmy fabularne. W ubiegłym roku Mańkowski zaprezentował publicznie ostatnie produkcje "Dekalogu 89+", zamykające to prawdopodobnie największe i na pewno najciekawsze przedsięwzięcie filmowe w Trójmieście w ostatnich latach. (SMS SZTORM 19)

Nominacje w kategorii organizator

Gdańska Galeria Miejska - za przedsięwzięcia wykraczające poza typową działalność wystawienniczą, zwłaszcza za organizację festiwalu Grassomania, duży wkład w tworzenie festiwalu "Narracje", a także za przygotowanie pierwszej edycji gdańskiego biennale sztuki. (SMS SZTORM 20)

Natalia Cyrzan - pomysłodawczyni, organizatorka i współorganizatorka kilku oryginalnych i nowoczesnych imprez, m.in. festiwali Streetwaves i Narracje, nowatorsko traktujących przestrzeń miejską jako scenę do przedstawiania sztuki oraz kwestię kontaktu twórcy z odbiorcą. Działając w formule pozainstytucjonalnej, Cyrzan znakomicie udaje się współpracować z różnymi organizacjami kultury. (SMS SZTORM 21)

Filharmonia Bałtycka - za poszerzenie muzycznego profilu instytucji o wydarzenia z kręgu innych dziedzin sztuki i kultury, dyskusje pt. "Europa w Polsce, Polska w Europie", cykl "Poezja na Ołowiance", Dni Tischnerowskie, wystawy, a także za uporządkowanie tematyczne koncertów i atrakcyjną serię wydarzeń przygotowanych z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. (SMS SZTORM 22)

Nominacje w kategorii wydarzenie roku 2010 (zwycięzcę wybierają dziennikarze "Gazety Wyborczej Trójmiasto")

Koncert "Możdżer +" - jedyne w swoim rodzaju widowisko muzyczne, podczas którego w Gdańsku na trzech scenach wystąpiły największe gwiazdy światowego jazzu. Towarzyszył im wybitny gdański pianista Leszek Możdżer, który balansując pomiędzy rozmaitymi stylistykami, potwierdził swoją klasę muzyka totalnego i totalnie oryginalnego. Koncert odbył się w ramach festiwalu Solidarity of Arts.

Festiwal Grassomania - impreza, która w nietypowy sposób przypomina mieszkańcom Gdańska o twórczości urodzonego we Wrzeszczu autora "Blaszanego bębenka". Tegoroczna edycja ożywiła opuszczony budynek dawnego Domu Towarowego "Neptun" - przez kilka dni odbywały się w nim wystawy, koncerty i happeningi nawiązujące do twórczości Güntera Grassa.

Festiwal Narracje - impreza o wyjątkowo ciekawej formule, podczas której sztuka wychodzi na ulicę, a gdańskie kamienice, podwórka i zabytki zmieniają się nie do poznania dzięki efektownym projekcjom artystów z Polski i zagranicy.

Jak głosować

Kupony będziemy drukować do 29 stycznia, na wypełnione czekamy do 3 lutego. Również do 3 lutego można przesyłać SMS-y. Aby zagłosować, należy wysłać SMS pod numer 72007 (koszt 2,46 zł z VAT). Na początku każdej wiadomości wpisz: SZTORM numer kandydata, na którego chcesz głosować oraz swoje imię i nazwisko, np.: SZTORM 44 jan kowalski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji