Artykuły

Wrocław. 15 minut z "Pastorałką" w Teatrze Lalek

Od 22 stycznia w każdy weekend po "Lecie Muminków", widzowie obejrzą przedstawienie "Pastorałka" z tekstem Leona Schillera i graną na żywo muzyką Jana Maklakiewicza. To 15-minutowy spektakl grany w Teatrze Piccolo, miniaturowej scenie inspirowanej XIX-wiecznym teatrem papierowym.

Sam pomysł napisania "Pastorałki" narodził się w głowie Schillera wiele lat przed I wojną światową, ukształtował się natomiast już w osterwiańskiej Reducie, gdzie przedstawienie było grane (w roli Adama występował sam Stefan Jaracz). Było to widowisko o charakterze obrzędowo-misteryjnym, mające niewiele wspólnego z popularną tradycją kolędniczą czy jasełkowo-szopkową, wywodzącą się z folkloru ludowego. Schillerowska "Pastorałka" powstała jako spektakl dla inteligencji i artystów. Jak pisał sam Schiller, "...zdecydowałem się uwypuklić wszystkie momenty misteryjne, a folklor przedstawić, że tak się wyrażę, na surowo, bez kunsztownych wymysłów i przejaskrawień".

"Pastorałka" to sztuka wyjątkowa, tekst, który powinno poznać każde polskie dziecko - składa się bowiem ze starannie wybranych najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Pisząc go, Schiller odwołał się do tego, co w polskiej tradycji piękne i cenne. Potwierdzał to między innymi Czesław Miłosz, który nazywał "Pastorałkę" dziełem równie sięgającym w rdzeń polszczyzny jak "Pan Tadeusz". O związkach "Pastorałki" z polskością mówił zresztą sam Schiller, określając postacie sceniczne "Pastorałki" jako "rzeźby z chleba" ("Muszą więc te rzeźby posiadać zapach wiejskiego chleba. Oto cały sekret" - L. Schiller).

Poza aktorami Wrocławskiego Teatru Lalek w przedstawieniu udział wezmą wokaliści z chóru Cantores Minores Vratislaviensis oraz chóru dziecięcego Wrocławskiego Teatru Lalek. Specjalnie na potrzeby Pastorałki Wrocławski Teatr Lalek powołał do życia własną kapelę folkową - Kwartet Staromiejski.

***

22 stycznia godz. 11:00 spektakl, a po nim Pasatorałka

23 stycznia godz. 11:00 spektakl, a po nim Pasatorałka

29 stycznia godz. 15:00 spektakl, a po nim Pasatorałka

30 stycznia godz. 11:00 spektakl, a po nim Pasatorałka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji