Artykuły

Księżycowy kawaler

KAROL WOJTYŁA - dwudziestoletni robotnik kamieniołomów Solvayu był niewątpliwie bardzo zainteresowany czynnym udziałem w pracy teatralnej. Julek Kydryński skontaktował Karola z Juliuszem Osterwą - wspomina Danuta Michałowska.

Wiele razy o tym pisałam, opowiadałam - w radiu, w telewizjach różnych krajów i języków, udzielając dziesiątek wywiadów.. Oczywiście główna przyczyną zainteresowania mną był nasz papież Jan Paweł II, dlatego też zaczęto interesować się Teatrem Rapsodycznym, od wielu lat już odłożonym do lamusa społecznej pamięci.

Tak, Karol Wojtyła - dwudziestoletni robotnik kamieniołomów Solvayu, gdzie pracował z dwoma kolegami z pierwszego roku studiów polonistycznych, przerwanych przez wojnę: Juliuszem Kydryńskim i Wojciechem Żukrowskim - był niewątpliwie bardzo zainteresowany czynnym udziałem w pracy teatralnej.

To właśnie Julek Kydryński skontaktował Karola z Juliuszem Osterwą. Karol i Julek znali się nie tylko z ławy uniwersyteckiej, ale i ze Studia teatralnego (w Krakowie nie istniała przed wojną żadna szkoła dramatyczna), które skupiało zainteresowanych teatrem studentów z różnych wyższych uczelni.

W owym Studiu 39 przygotowano i odegrano na Dni Krakowa w czerwcu 1939 roku uroczą sztukę Mariana Niżańskiego 'Kawaler księżycowy", w przepięknej scenerii renesansowego Collegium Nowodworskiego przy ul. Świętej Anny. Po krużgankach przewijał się korowód dwunastu "znaków zodiaku" - wśród nich: Julek Kydryński jako Wodnik i Karol Wojtyła jako Byk. Widziałam to przestawienie: Karol ubrany w strój sportowca boksera: czarne spodenki, biała koszula, rękawice bokserskie, pod pachą wnosił wielką maskę Byka, i to właśnie

Byk rozpoczynał spektakl słowami:

Ja jestem Byk co udaje

Od czasu do czasu człowieka.

Boks mi papusiać daje

Więc żrę i na posadę czekam

Potem zakładał głowę Byka - i następował dialog z Lwem

Ze znanych mi z wieczorów autorskich dawnych kolegów w spektaklu występował także, w roli Biesa, Tadeusz Kwiatkowski, ruchliwy, zwinny, wyrazisty.

Na zdjęciu: Karol Wojtyła w okresie pracy w kamieniołomach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji