Artykuły

Szczecin. Ionesco na deskach Teatru Nie Ma

Teatr Nie Ma zaprasza w piątkowy wieczór na swoją najnowszą premierę "To się nie może dobrze skończyć" na podstawie sztuki Eugene Ionesco "Lekcja".

Teatr absurdu nie traci swojej aktualności. Można szukać różnego sposobu rozwiązania problemu, o którym autor mówi w sztuce. Zespół Teatru Nie Ma zaprezentuje swoje rozwiązanie.

Gdyby miarą wartości miała być opisana historia, "Lekcja" zmieściłaby się z powodzeniem w nurcie sensacyjno-kryminalnym, podobnie jak odczytana w ten sposób literatura Dostojewskiego. Jeżeli "Zbrodnię i karę" uznaje się powszechnie za jedno ze szczytowych osiągnięć dziewiętnastowiecznej literatury, to dramaty Ionesco wprowadzają w XXI wiek sztuki. Bo co przyniósł światu ludzki rozum, który w ciągu jednego tylko, XX wieku, doprowadził do dwóch okrutnych wojen i nieustannie szerzącej się agresji?

Czarujący, w miarę trwania lekcji coraz bardziej sadystyczny i nieobliczalny Profesor; lubieżna, pełna przewrotnego wdzięku, z pasją wygrywająca karty swojej roli Uczennica, podejrzanie układny, lecz w istocie obłąkany Służący - to zaskakująca lekcja teatru i nowego spojrzenia na sztukę.czarna, pseudo-erotyczna komedia prowadzi, jak u Gombrowicza, "od nierzeczywistości do rzeczywistości".

Kryminalna historyjka, z pogranicza psychopatycznych horrorów, ujawnia swe podwójne dno: nietrudno jest podjąć grę, jeszcze łatwiej w niej się zatracić i przekroczyć granice ludzkich ról.

Język Ionesco broni się absurdem, groteską. Poprzez piętrzący się irracjonalizm i obsesyjną perwersję teatr Ionesco stara się dotknąć prawdy, którą można odnaleźć w sobie mierząc się z własnymi demonami.

W rolę profesora wciela się Mateusz Figiel, w Uczennicę -

Artur Bartosiewicz, a w Służącą - Szymon Roszak.

Spektakl wyreżyserowała Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz, scenografię przygotowała Karolina Grzeszczuk, a opracowanie muzyczne przygotowała Agnes Głowacka.

To kryminalna historia z odrobiną horroru.

Co, gdzie, za ile

To się nie może dobrze skończyć, 17 grudnia, Akademickie Centrum Kultury, godz. 20.30, wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji