Artykuły

Zatańczyć "Ziemię obiecaną"

"Ziemia obiecana" Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi. Trudno wymarzyć sobie lepszy prezent na urodziny. Łódzki spektakl 12 grudnia w Teatrze Wielkim.

Brytyjski choreograf Gray Veredon od pierwszego dnia, kiedy pojawił się w Łodzi, zakochał się w tym mieście. A kiedy poznał powieść Reymonta "Ziemia obiecana", natychmiast wiedział, że da się ją zatańczyć.

Ten niezwykły balet swoją premierę miał w 1999 roku i cały czas utrzymuje się w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi. Gray Veredon spojrzał na losy miasta, jego mieszkańców i rozwój stosunków społecznych na przełomie XIX i XX wieku z własnej, nieco odmiennej perspektywy, a swoją realizację zadedykował Łodzi, z całą jej przeszłością i teraźniejszością. Spektakl powstał z inspiracji powieścią Władysława Reymonta i jej ekranizacją, zrealizowaną przez Andrzeja Wajdę. Tak jak w powieści - akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Trzej przyjaciele, Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt postanawiają osiąść w Łodzi i założyć fabrykę bawełny. Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Miillera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy.

"Ziemia obiecana" Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi. Trudno wymarzyć sobie Lepszy prezent na urodziny.

Teatr Wielki (ul. Fredry 9)

niedziela 12.12., godzina 18 bilety: 1 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji