Artykuły

Peszek: istniejący i możliwy aktor instrumentalny

Czwartek, 7 października, godz. 18 i 20.30, PWST

"Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" napisałem w Krakowie w 1963 roku.(...) Światowe prawykonanie odbyło się w Łodzi 22 listopada 1976 roku, pierwsze krakowskie wykonanie odbyło się w Salle de Lecture Francaise, 24 stycznia 1977 r. Lata mijają, a utwór - jak sądzę - nie starzeje się (...) - powiedział przed laty Bogusław Schaeffer o swym utworze i niewątpliwie miał rację.

Możemy się o tym przekonać już 7 października kiedy to po dłuższej przerwie, na Scenie im. S. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST Jan Peszek da koncert gry aktorskiej prezentując Schaefferowski "Scenariusz" (godz. 18 i 20.30). Daje ów koncert od ponad trzydziestu lat niezmiennie wprawiając w zachwyt widzów. Lata mijają, a artysty to jakby nie dotyczy: zwinny jak linoskoczek, tworzy z tekstu napisanego językiem filozoficznego traktatu cyrkowe wręcz widowisko, grając gestem, mimiką, barwą głosu i akrobatyczną cielesnością.

- Nie ukrywam, że wiem, iż po czterdziestu latach pracy zawodowej czegoś nauczyłem się i że potrafię to wyrazić, czym sprawiam radość publiczności i sobie. Kondycja, odpukać, dopisuje mi, wciąż ruszam się, skaczę, mogę wyczyniać różne ekwilibrystyki, a przede wszystkim nadal mogę mówić za Schaefferem te ważne słowa, które wciąż fantastycznie są przyjmowane. Także przez młodzież - powiedział aktor o swym monodramie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji