Artykuły

Madryt. Zakończono obchody Roku Chopina

Dwunastogodzinny festyn muzyczno-artystyczny "Chopinissimo", zorganizowany w środę przez Instytut Polski w Madrycie oraz Teatros del Canal, zakończył w Hiszpanii obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Koncerty, występy taneczne, teatr, kino i wystawy wokół tematyki wielkiego kompozytora były otwarte dla szerokiej publiczności.

Już od rana w środę, która była w Hiszpanii dniem wolnym od pracy, w madryckim kompleksie Teatros del Canal rozpoczął się chopinowski maraton muzyczny na piętnaście fortepianów, z udziałem polskich i zagranicznych artystów.

Z recitalem wystąpił znany polski pianista Krzysztof Jabłoński. Mistrz humoru i fortepianu Waldemar Malicki zapewnił wyśmienitą zabawę, łącząc wyrafinowany żart z zaskakującymi aranżacjami utworów muzyki klasycznej. Andrzej Jagodziński Jazz Trio połączył natomiast dostojną chopinowską klasykę i lekki jazz. Z recitalem pieśni Chopina wystąpiła sopranistka Iwona Sobotka.

Teatr Replika wystawił spektakl w reżyserii Jarosława Bielskiego pt. "Serce Chopina. Preludium", oparty na scenach z "Lata w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza oraz "Zimy na Majorce" George Sand. Kilkakrotnie pokazano spektakl dla najmłodszych, oparty na książce dla dzieci "Mały Chopin" autorstwa Michała Rusinka.

Pokazano kilka dokumentalnych i fabularnych filmów o kompozytorze, w tym m.in. "Chopin. Pragnienie miłości" w reżyserii Jerzego Antczaka. Otwarto również wystawę polskich plakatów związanych z chopinowskimi konkursami pianistycznymi. Wieczorem odbył się uroczysty koncert rosyjskiego pianisty Nikołaja Ługanskiego z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru Miasta Madryt pod dyrekcją Jose Ramona Encinara.

- Pomimo upływu lat, dzieła Chopina są nie tylko wciąż aktualne, ale ukazują się w różnych współczesnych formach artystycznych, co świadczy o geniuszu kompozytora - powiedział dyrektor Teatros del Canal, Albert Boadella.

Dla Instytutu Polskiego w Madrycie Rok Chopinowski 2010 był okazją do upowszechnienia twórczości i postaci Fryderyka Chopina. Celem działań polskiej placówki kulturalnej w Madrycie była nie tylko promocja dorobku genialnego kompozytora, ale także budowanie wizerunku Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji