Artykuły

Tokio. Podsumowanie Roku Chopinowskiego w Japonii

2 grudnia odbędzie się uroczyste podsumowanie Roku Chopinowskiego w Japonii. Paszporty Chopina otrzymają:aktor Kanze Tetsunojo - za znakomitą kreację aktorską w spektaklu "Stroiciel fortepianu" oraz dyrygent Michiyoshi Inoue - za zaangażowanie w pokaz przedpremierowy spektaklu "Stroiciel fortepianu" na La Folle Journée w Kanazawa.

Do Tokio przyjadą w najbliższym czasie uczestnicy Konkursów Chopinowskich, m.in. Martha Argerich, Dang Thai Son oraz Julianna Awdiejewa. Jak dotąd swój udział potwierdziło 300 osób. 2 grudnia wezmą udział w uroczystym podsumowaniu Roku Chopinowskiego w Japonii.

Główne uroczystości poprzedzi o godzinie 17.00 konferencja prasowa z udziałem Przewodniczącego Komitetu Obchodów Chopin 2010 i dyrektora NIFC, Waldemara Dąbrowskiego, Dyrektora NHK Symphony Orchestra, przedstawicieli Ambasady RP w Tokio, Marthy Argerich, Dang Thai Sona oraz Stanisława Leszczyńskiego.

Wieczorem podczas uroczystej ceremonii w Imperial Hotel Tokyo zostaną uhonorowane wybitne postaci życia kulturalnego Japonii, zasłużone dla upowszechniania dzieła Fryderyka Chopina. W ceremonii wręczenia nagród weźmie udział Minister Kultury Japonii Seiichi Kondo.

Paszporty Chopina otrzymają:

aktor Kanze Tetsunojo - za znakomitą kreację aktorską w spektaklu "Stroiciel fortepianu", w której wcielił się w postać Fryderyka Chopina,

pianista Makoto Ozone - za sukces albumu "Road to Chopin" nagranego w Polsce w 2009 zawierającego dwanaście kompozycji Chopina w jazzowej interpretacji,

pianistka Aimi Kobayashi - za najmłodszy debiut płytowy w Roku Chopina w Japonii,

dyrygent Michiyoshi Inoue - za zaangażowanie w pokaz przedpremierowy spektaklu "Stroiciel fortepianu" na La Folle Journée w Kanazawa, (Pan Inoue jest również prezesem japońskiego Towarzystwa Lutosławskiego)

pianista Yukio Yokoyama - za pobicie rekordu Guinessa poprzez wykonanie 166 utworów Fryderyka Chopina w jeden dzień.

Płaskorzeźby Chopina z rąk Charge d'Affaires Ambasady RP, pana Mirosława Zasady otrzymają:

The National Piano Teachers Association of Japan - organizacja non profit zrzeszająca nauczycieli gry na fortepianie, wspierająca i promująca od wielu pokoleń młodych pianistów, m.in. poprzez wspieranie ich udziału w konkursach pianistycznych.

Wydział Muzyki Tokijskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych - za edukację kolejnych pokoleń utalentowanych pianistów. W tym roku na terenie Uniwersytetu stanęło popiersie Fryderyka Chopina.

Piano Music CHOPIN Magazine - jedyny ukazujący się na świecie miesięcznik pod tytułem "Chopin". W tym roku poświęcił wyjątkowo dużo miejsca obchodom Roku Chopina.

Isshiki Makoto (autor komiksu "Piano no Mori") - za niezwykły sukces komiksu, w którym główny bohater uczestniczy w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F.Chopina w Warszawie. Za przekazywanie wiedzy o Konkursie Chopinowskim i szerokiej rzeszy czytelników.

Medale Gloria Artis otrzymają:

Hiroko Nakamura - złoty

Yoshihiro Naito- srebrny

Japońskie Towarzystwo Chopinowskie - srebrny

Hiroko Nakamura od początku swojej długiej kariery artystycznej związana jest mocno z polskim środowiskiem muzycznym. W zeszłym roku obchodziła jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Harold Schonberg w swej książce "Wielcy pianiści" napisał, iż jej grę cechuje "olśniewająca technika, wielki temperament i więź z muzyką romantyczną". Na swoich płytach, których nagrała ponad 40 oraz podczas licznych recitali i koncertów wykonuje wiele utworów polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Paderewski, czy Tekla Bądarzewska. Oprócz swojej działalności muzycznej, pedagogicznej i wydawniczej położyła wielkie zasługi w dziele wspierania i pomocy młodym, utalentowanym pianistom z Polski poprzez założony przez nią w tym celu Fundusz Wspierania Młodych Pianistów oraz zapraszając pianistów z Polski na corocznie kursy mistrzowskie do Hamamatsu.

Yoshihiro Naito od ponad 30 lat posiada ścisłe związki z Polską, działając aktywnie na rzecz popularyzacji muzyki polskiej, przede wszystkim twórczości i życia Fryderyka Chopina. Swoją działalnością jako redaktor naczelny miesięcznika Chopin integruje oraz poszerza środowisko muzykologów, dziennikarzy, pianistów i czytelników, zainteresowanych Fryderykiem Chopinem oraz innymi polskimi kompozytorami, takimi jak Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski. Swoją działalnością sprawia, iż nowe rzesze osób, w tym młodzież, poznaje kulturę naszego kraju. W tym szczególnym roku był również członkiem Komitetu Honorowego Roku Chopinowskiego 2010 w Japonii.

Japońskie Towarzystwo Fryderyka Chopina w ciągu 50 lat aktywnej działalności położyło ogromne zasługi w dziele propagowania oraz pogłębiania wszystkich aspektów twórczości i życia F. Chopina w Japonii, przyczyniając się tym samym nie tylko do poszerzenia i utrwalenia wiedzy o muzyce Chopina, ale także do istotnego pogłębienia kulturalnych więzów łączących Polskę i Japonię oraz wiedzy o Polsce.

Podczas przyjęcia odbędzie się krótki recital Julianny Awdiejewej, zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianistka zagra w Japonii jeszcze dwa recitale fortepianowe - 4 i 8 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji