Artykuły

Warszawa. "Anty-Edyp" w Polskim

Michał Zadara i Barbara Wysocka przygotowali widowisko łączące teatr z muzyką, sztukami wizualnymi, tekstami filozoficznymi oraz medycyną.

"Anty-Edyp", projekt Michała Zadary i Barbary Wysockiej, Teatr Polski, ul. Karasia 2, bilety: 40 zł, rezerwacje: tel. 22 826 79 92, piątek (19.11) - niedziela (22.11), godz. 22.

Michał Zadara i Barbara Wysocka przygotowali widowisko łączące teatr z muzyką, sztukami wizualnymi, tekstami filozoficznymi oraz medycyną. Wysocka - aktorka i współreżyserka, która jest w zaawansowanej ciąży - przyznaje, że "Anty-Edyp" od początku powstawał jako reakcja na pojawienie się nowego człowieka i rozmowa o tym. Będzie szukać odpowiedzi na pytania, czy od urodzenia jesteśmy uwikłani w mechanizmy społeczne, czy nasz los jest przesądzony, a może mamy nieograniczoną wolność.

Za kanwę literacką przedstawienia posłużył dramat "Król Edyp" Sofoklesa uzupełniony pismami Zygmunta Freuda i fragmentami książki "Anty-Edyp" Deleuze'a i Guattariego. Kompilację tych tekstów Barbara Wysocka przekazywać będzie na scenie. Towarzyszyć jej ma dwóch lekarzy robiących USG. Dzięki temu widzowie usłyszą bicie serc matki i dziecka. Ich przenikające się rytmy to podstawa muzyki, jaką na żywo zagrają perkusista Leszek Lorent, klarnecista Michał Górczyński oraz basista Jacek "Budyń" Szymkiewicz.

Barbara Wysocka, absolwentka aktorstwa i reżyserii krakowskiej PWST związana ze Starym Teatrem, uważana jest za jedną z najzdolniejszych artystek swojego pokolenia. W tym roku zagrała w spektaklach Michała Zadary: "Oresteja" i "Utopia będzie zaraz". Wcześniej stworzyła kreacje w komplementowanej przez krytyków "Trylogii" Jana Klaty oraz "Ifigenii" Zadary. Wyreżyserowała "Zagładę domu Usherów" Philipa Glassa, "Pijaków" Franciszka Bohomolca, "Kaspara" Petera Handkego, "Klątwę" Stanisława Wyspiańskiego.

Pytana, czy taki spektakl jak "Anty-Edyp" nie odbierze jej prywatności, zaprzecza.

- Chodzi o sztukę, a nie pokazywanie aktorki w ciąży czy jej dziecka - mówi Wysocka. - Wierzę, że przyjdą ci, którzy są zainteresowani tą stroną przedsięwzięcia, a nie żądni sensacji. Bo tej nie ma.

Na kameralnej scenie przy ulicy Karasia zaplanowano tylko kilka pokazów "Anty-Edypa". Przedstawienie powstało w koprodukcji Teatru Polskiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji