Artykuły

Powrót króla włóczęgów

"Król włóczęgów" Rudolfa Frimla powraca na scenę gliwicką niejako z okazji dwu okrągłych rocznic: 60-lecia prapremiery polskiej i 40-lecia podobnej premiery gliwickiej. Notabene faks nadesłany przez teatr do redakcji informuje jedynie o pierwszym fakcie. Czyżby już nikt w tym zespole nie znał historii własnej placówki?

Przecież nie ma się czego wstydzić. Gdy przeglądamy nazwiska realizatorów tamtego spektaklu, przecieramy oczy ze zdumienia. Wyreżyserowała go Danuta Baduszkowa, kierownictwo muzyczne pełnił Witold Rowicki, a choreografię ułożył legendarny Feliks Parnel. W ogóle Rudolf Friml, urodzony w 1879 r. w Pradze, a zmarły w 1972 r. w Hollywood, miał sporo szczęścia do Gliwic. Rok przed "Królem włóczęgów" wystawiono tu "Rosę Marie", również w reżyserii Danuty Baduszkowej, a w 1965 r. "Trzech muszkieterów" w reżyserii Mieczysława Daszewskiego. Te trzy utwory są zarazem szczytowymi osiągnięciami Frimla. Powstały w czasach, gdy tradycyjna operetka cieszyła się na drugiej półkuli podobnym powodzeniem jak w starej Europie. Zrodzony mniej więcej w tamtych latach musical miał ją z czasem pogrążyć w cieniu.

"Króla włóczęgów" przenoszono również na ekran: w 1930 r. z Dennisem Kingiem, który odtwarzał tytułową postać na premierze na Broadwayu i w 1955 r. z Orestem Kirkopem.

Głównym bohaterem utworu, będącego formą pośrednią między musicalem a operetką, jest postać historyczna - Franciszek Villon, włóczęga, a zarazem najsławniejszy poeta średniowiecznej Francji. W Gliwicach rolę tę wykonywać będą Aleksander Żurawiecki oraz Krzysztof Gosztyła, artysta scen warszawskich.

Realizatorami najnowszej premiery są: Jan Szumiej - reżyseria, Małgorzata Treutler - scenografia, Violetta Suska - choreografia i Andrzej Zubek - kierownictwo muzyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji