Artykuły

Wrocław. Obchody Roku Różewicza

Znane są już szczegóły dotyczące obchodów Roku Tadeusza Różewicza. Plany związane z ich organizacją ogłosiło Biuro Literackie.

- Ogłoszenie Roku Różewicza było jedną z ostatnich decyzji ustępującej rady miejskiej i na pewno najlepszą - mówi Artur Burszta, szef Biura. - Zwieńczeniem naszych działań będzie pierwszy dzień przyszłorocznego Portu Wrocław, 8 kwietnia. Na zorganizowanej z tej okazji wystawie pokażemy maszynopis "Kartoteki", a później 35 polskich poetów złoży hołd twórczości poety na specjalnym wieczorze autorskim.

Wieczór zostanie zorganizowany pod hasłem "Dorzecze Różewicza". Ten tytuł obejmuje także powstający cykl krótkich tekstów, których autorzy odnoszą się do wybranych wierszy poety - część z nich można już znaleźć na stronie Biura Literackiego. Na festiwalu odbędzie się też debata pod prowokacyjnym tytułem "Czy Nobel zasłużył na Różewicza" - zapowiada Burszta.

Natomiast już za kilka dni ukaże się "Margines, ale" - wybór tekstów rozproszonych poety. Tytuł został zaczerpnięty z cyklu felietonów, jakie Różewicz publikował w "Odrze" do 1976 r.

- Kiedyś zażartowałem, że dzieła zebrane pana Tadeusza znajdują się w dwunastu księgach - mówi Jan Stolarczyk, redaktor tomu. - Ale jest jeszcze księga trzynasta, której on wydać nie chciał. A to dlatego, że toczy dialog ze światem we własnym imieniu o sprawach dla niego istotnych i nigdy nie chciał poddawać się wymogom rynku wydawniczego. Ale udało nam się go namówić i oto mamy książkę, która zawiera szkice, rozmowy, korespondencję, pożegnania. Na początku wydawało się, że będzie to szczupły tom, ale w trakcie pracy rozrósł się do 353 stron.

Jeśli szukać analogii w twórczości Różewicza do "Marginesu...", najbliższe mu są "Przygotowania do wieczoru autorskiego" z 1971 roku. - Kiedy ten tom się ukazał, był wielkim odkryciem - opowiada Stolarczyk. - Różewicz mówił w nim o warsztacie twórczym, własnych sądach na temat sztuki i cywilizacji, wprost, bezpośrednio, innym głosem. Podobnie jest w przypadku "Marginesu...".

W książce znalazły się teksty z półwiecza - najstarszy pochodzi z 1954 roku, najmłodszy - z 2008. Premiera tomu jest planowana na grudniowe 19. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji