Artykuły

Kraków. VI Festiwal Muzyki Polskiej

Brytyjscy specjaliści od muzyki współczesnej i dawnej, romantyczna opera i oczywiście Chopin, choć nieoczywisty - w piątek w Krakowie zaczyna się 6. Festiwal Muzyki Polskiej.

Ideą imprezy jest promocja muzyki polskiej w kraju i na świecie. - W Roku Chopina nie mogło zabraknąć jego utworów, choć w listopadzie niektórzy melomani mogą już odczuwać przesyt. Jednak myślę, że znaleźliśmy ciekawy sposób na prezentację tej muzyki - mówi dyrektor programowy festiwalu Andrzej Kosowski. Na początek będzie więc trochę Chopina klasycznie. Podczas koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Krakowskiej (5 listopada) jego Koncert fortepianowy e-moll wykona François Dumont, jeden z laureatów zakończonego właśnie XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Mniej klasyczne podejście do Chopina usłyszymy w czasie festiwalowego finału (11 listopada). Teatr Wielki z Poznania pokaże spektakl "En attendant Chopin" w reżyserii Michała Znanieckiego, a projekt "Chopin Mix & Remix" zaprezentują pianista Bartłomiej Kominek oraz DJ Żusto i VJ Mision.

Bohaterami festiwalu będą brytyjscy specjaliści od muzyki dawnej i współczesnej. Sopranistka Emma Kirkby wraz z amerykańskim basem Joelem Frederiksenem i organistą Janem Tomaszem Adamusem wykona dzieła Mikołaja Zieleńskiego, Girolamo Frescobaldiego i Claudio Monteverdiego (6 listopada). Retrospect Ensemble zaprezentuje m.in. kompozycje Adama Jarzębskiego, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, a także XX-wieczne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego (9 listopada). Z Wielkiej Brytanii przyjedzie również ceniony zespół London Sinfonietta, w którego interpretacji usłyszymy kompozycje Marka Stachowskiego, Zygmunta Krauzego, Góreckiego oraz zamówiony specjalnie na FMP "Poemat z księgi snów i wyobrażeń" młodego krakowskiego kompozytora Michała Jakuba Papary (7 listopada).

W ramach festiwalu zobaczymy też operę "Halka" Stanisława Moniuszki w reżyserii Eweliny Pietrowniak i interpretacji zespołu Opery Bałtyckiej (8 listopada).

Ale będą także odkrycia, jak choćby prezentacja muzyki polskiego kompozytora Andrzeja Czajkowskiego (6 listopada), którego twórczość jest w Polsce właściwie nieznana. Koncert, na którym wystąpią m.in. znakomity pianista Maciej Grzybowski i sopranistka Urszula Kryger, zarejestruje i wyda na płycie wspólnie ze Stowarzyszeniem Muzyki Polskiej Instytut Adama Mickiewicza.

Podczas festiwalu po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Złotej Polskiej Muzy za wybitny wkład w promocję muzyki polskiej na świecie.

Więcej na www.fmp.org.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji