Artykuły

Gdańsk-Sopot. Pomorskie Zaduszki Artystyczne

Najbardziej powszechnym spośród dostępnych sposobów na wyrażenie wspólnych emocji pozostaje muzyka. Jest ona w stanie skutecznie ukoić ból, wyciszyć, ale też wykrzyczeć najgłębiej przeżywane dramaty i - co chyba najważniejsze - nie potrzebuje do tego słów.

Odejście bliskich jest jedną z tych sytuacji, z którą każdy radzi sobie na swój sposób. Jedni zamykają się w sobie, przeżywając swoją tragedię w ciszy, inni potrzebują uwolnienia emocji, dzieląc się swym żalem z innymi. Dla każdego też co innego wyda się stosowne przy żegnaniu czy wspominaniu zmarłych. Trójmiejscy artyści proponują kilka wydarzeń poświęconych upamiętnieniu tych, którzy odeszli.

Najbardziej powszechnym spośród dostępnych sposobów na wyrażenie wspólnych emocji pozostaje muzyka. Jest ona w stanie skutecznie ukoić ból, wyciszyć, ale też wykrzyczeć najgłębiej przeżywane dramaty i - co chyba najważniejsze - nie potrzebuje do tego słów.

Z pewnością dlatego właśnie coraz bardziej rozpowszechnione są organizowane w pierwszych dniach listopada koncerty zaduszkowe, adresowane do odbiorców różnych gatunków muzycznych. Podobnie jest w najbliższych dniach w Trójmieście.

2 listopada odbędą się dwa skrajnie odmienne koncerty. W bazylice św. Mikołaja w Gdańsku wystąpi Polski Chór Kameralny, który wykona dzieła wokalne różnych epok, poświęcone tematyce przemijania, wieczór poświęcony jest zaś Ofiarom Ziemi Gdańskiej poległym w katastrofie pod Smoleńskiem.

Inny charakter będzie miał koncert, który tego samego wieczoru odbędzie się w sopockiej Versalce. Nie zabraknie tam z pewnością atmosfery zadumy, towarzyszyć jej będzie jednak argentyńskie tango i portugalskie fado, w wykonaniu zespołu Tango y Mas pod kierownictwem Ariela Ramireza.

3 listopada w kościele św. Jana w Gdańsku odbędą się VIII Pomorskie Zaduszki Artystyczne, na program których złożą się najbardziej poruszające fragmenty dzieł ze światowej literatury muzycznej. Usłyszymy więc Adagio S. Barbera, arię Erbarme Dich z Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha, kilka części z Requiem G. Faure i Lacrimosa z Requiem W. A. Mozarta. Partie solowe wykonają Magdalena Rybicka (mezzosopran) i Leszek Skrla (baryton), którym towarzyszyć będą Orkiestra Symfoniczna PFB i Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod batutą Aleksandra Grefa.

Warto pamiętać też o innym wydarzeniu, które odbędzie się tego samego dnia - znacznie bardziej kameralnej i o towarzyszącej tylko roli muzyki, ale dla wielu z pewnością bardzo ciekawej. W Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędą się Zaduszki Poetyckie, podczas których wspominana będzie twórczość zmarłych w 2009 i 2010 roku poetów Mariana Grześczaka, Kazimierza Hoffmana i Jarosława Markiewicza.

4 listopada zaś wydarzenie o najdłuższej tradycji - w kościele oo. Franciszkanów w Gdyni odbędą się XII Zaduszki Jazzowe, organizowane od początku z inicjatywy saksofonisty Przemka Dyakowskiego.Jak co roku, podczas tego spotkania muzycznego wystąpią czołowi przedstawiciele trójmiejskiego jazzu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji