Artykuły

Teatr TV. W poniedziałek "Oskar i pani Róża"

Jedynka przypomni piękny i mądry spektakl Marka Piwowskiego o pogodzeniu się z przeznaczeniem

Inscenizacja bestsellerowej powieści Erica-Emmanuela Schmitta "Oskar i pani Róża" pojawiła się na wielu scenach, także w Polsce. Marek Piwowski przymierzał się do jej adaptacji filmowej. Ponieważ prawo do filmu zastrzegli sobie Amerykanie, planując obsadzić w roli Róży Whoopie Goldberg, reżyser zdecydował się na widowisko telewizyjne.

Bohaterem spektaklu jest dziesięcioletni chłopiec śmiertelnie chory na raka krwi. Zaprzyjaźnionej z nim wolontariuszce Róży zwierza się, że zostało mu jedynie 12 dni życia. Ona podsuwa mu pomysł, by każdy dzień traktował jak kolejnych dziesięć lat, a trudne problemy rozstrzygał, pisząc listy do Pana Boga. Dzięki temu Oskar poznaje smak miłości, gdy jego wybranką zostaje jedna z pacjentek szpitala - dziewczynka zwana Niebieską. Przeżywa "małżeństwo" i "rozstanie" z ukochaną. Kiedy Niebieska opuszcza szpital, "adoptuje" swoją opiekunkę Różę, doświadczając w ten sposób ojcostwa. W ciągu tych kilkunastu dni "dożywa" sędziwego wieku.

- To niezwykle interesujące pochylić się nad młodymi istotami, które w ekstremalnym położeniu zadają sobie pytania: po co się znaleźli na tej planecie, jaki to ma sens i co będzie po drugiej stronie - mówił reżyser. - Zaciekawiło mnie też, że agnostyk Eric-Emmanuel Schmitt zaczął mówić o Bogu.

Piękne, proste zdjęcia Jacka Bławuta ukazywały wykonawców głównie w zbliżeniach: rewelacyjnego dziesięciolatka Maćka Matulkę (Oskar), o trzy lata młodszą Olę Czarnecką (Niebieska). Panią Różę kreowała Agnieszka Mandat, Doktora - Aleksander Machalica.

- Pracę nad tym spektaklem trudno porównać do jakiejkolwiek innej - mówi "Rzeczpospolitej" Aleksander Machalica. - Maciek Matulka, który grał tytułowego Oscara, trafił na plan z Wrocławia po kilkuetapowym castingu. Zanim przystąpiliśmy do zdjęć, przez kilka dni spotykał się ze swoją teatralną partnerką - Różą graną przez Agnieszkę Mandat. Warto dodać, że jedną z lekarek gra w tym spektaklu autentyczna doktor, która na co dzień pracuje w szpitalu dziecięcym na oddziale onkologii. Opowiedziała mi, że dzieci tam przebywające mają pełną świadomość swego losu. Niektóre z nich wiedzą, że ich życie się kończy. - Co ciekawe - dodała - im bliżej końca, tym wydają się bardziej radosne. Pogodzone z losem i przeznaczeniem...

Oskar: 18.00 | tvp 1 | PONIEDZIAŁEK

Rzeczpospolita

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji