Artykuły

Gdańsk. Wieczór wspomnień o Róży Ostrowskiej

Choć urodziła się w Wilnie, swój los na dobre związała z Gdańskiem. Róża Ostrowska - pisarka, felietonistka, krytyk teatralny, scenarzystka i aktorka.

Jej imieniem uhonorowano ulicę w Gdańsku Wrzeszczu, tablicę jej pamięci umieszczono na murach Teatru Wybrzeże.

W czwartek przyjdzie czas, by przypomnieć, jak wieloma dziedzinami życia i sztuki zajmowała się ta niezwykła kobieta. Na wieczór wspomnień o zmarłej 35 lat temu twórczyni zaprasza Filia Gdańska miejskiej biblioteki. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane archiwalne nagrania Radia Gdańsk, gdzie w redakcji audycji literackich Róża Ostrowska pracowała przez pięć lat.

- Gdziekolwiek znalazłam się później i cokolwiek się ze mną działo, zawsze i wszędzie towarzyszyło mi uczucie nietrwałości i tymczasowości rzeczy obecnych obok mnie - pisała Ostrowska w niedokończonej książce "Mój czas osobny", wydanej już po śmierci artystki.

Być może właśnie to poczucie nietrwałości skłoniło ją do napisania wraz z Lechem Bądkowskim otwartego listu w którym protestowała przeciw wydarzeniom z marca 1968 r. za co została zwolniona z teatru. Jednak nie złamało to ducha artystki. Pracowała dalej. W latach 70., wraz z Izabelą Trojanowską napisała "Bedeker Kaszubski", zawierający podania i legendy z regionu.

Na spotkaniu, o twórczości oraz osobowości Róży Ostrowskiej opowiedzą Halina Słojewska, Alina Walczak, Józef Borzyszkowski i Zbigniew Szymański.

***

Wieczór wspomnień o Róży Ostrowskiej

Gdańsk, 4.11

WiMBP, Filia Gdańska, ul. Mariacka 42, godz. 17. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji