Artykuły

Elbląg. Tadla i Siedler najlepsi w Dramatycznym

Jolanta Tadla [na zdjęciu] i Mirosław Siedler odebrali w piątek [18 marca] statuetki Aleksandra za najlepsze kreacje aktorskie stworzone w sezonie artystycznym 2004/2005.

Wręczenie Aleksandrów, jak również nagród marszałka województwa warmińsko mazurskiego i dyrektora elbląskiego teatru odbyło się w piątkowy wieczór tuż po premierze "Snu nocy letniej" na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Elblągu. Tegoroczne obchody święta Melpomeny rzeczywiście miały tu wymiar międzynarodowy. W sobotę i w niedzielę [19 i 20 marca] na deskach elbląskiego teatru swoje spektakle zaprezentowali aktorzy Tarnopolskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki.

Statuetki i nagrody

Choć nagrody za teatralne kreacje roku przyznawane są w Elblągu od kilku lat, to jednak dopiero po raz drugi ich laureaci otrzymali również statuetki Aleksandra, nawiązujące do postaci Aleksandra Sewruka, niegdyś wieloletniego dyrektora scen elbląskiej i olsztyńskiej. Zdaniem kapituły, w okresie od marca 2004 do marca 2005 najlepsze kreacje aktorskie stworzyli: Jolanta Tadla (Kobieta Zawiedziona w "Cafe Sax") i Mirosław Siedler (Francois w "Kolacji dla głupca").

Jolanta Tadla otrzymała także Aleksandra przyznanego przez publiczność, w tym przez czytelników Dziennika Elbląskiego, którzy wzięli udział w plebiscycie na najpopularniejszego aktora sezonu 2004/2005. Dwa Aleksandry przyznała również dyrekcja teatru. A otrzymali je: elbląski oddział Koncernu Energetycznego Energa S.A. jako przyjaciel teatru oraz II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu jako najwierniejszy widz zbiorowy. Poza tym z okazji święta nagrodą marszałka naszego województwa uhonorowany został elbląski aktor Tomasz Czajka, a nagrody dyrektora elbląskiego teatru (po 100 euro) otrzymali: Jadwiga Giza - kadrowa w tej placówce, Anna Selke - "dobry duch" teatru, Teresa Rokita - szefowa pracowni krawieckiej, aktor Lesław Ostaszkiewicz, oświetleniowiec Witold Przybył oraz instruktor edukacji teatralnej Tomasz Walczak.

Bukiety kwiatów otrzymało również czworo aktorów, obchodzących swoje jubileusze pracy artystycznej: Jerzy Przewłocki (40-lecie), Maria Makowska-Franceson (25-lecie), Beata Przewłocka (20-lecie) oraz Mariusz Michalski (również 20-lecie).

Sen nocy letniej

Głównym daniem, przygotowanym przez elbląskich aktorów na święto teatru, była wspomniana już premiera sztuki "Sen nocy letniej" Williama Szekspira w reż. Mirosława Siedlera. Jest to jedna z największych elbląskich realizacji ostatnich lat, o czym świadczą między innymi duża, bogata scenografia oraz bardzo liczna obsada. Na scenie występuje blisko 30 osób: niemal cały zespół aktorski elbląskiego teatru, aktorzy z Gdańska oraz członkowie Teatralnego Studia Młodych Alter Ego. "Sen nocy letniej" Mirosława Siedlera to spektakl o miłosnych perypetiach i o ludzkich uczuciach, pełen magii, czarów, miłości, humoru i ciekawej muzyki. Ta wielowątkowa sztuka obfituje w nieoczekiwane zwroty akcji, przenikanie się motywów, zaskakujące rozwiązania. W elbląskiej inscenizacji klasyczne dzieło Szekspira pokazane zostało bardzo współcześnie. Współczesne są stroje większości bohaterów, a także muzyka grupy Apocalyptica, którą wykorzystano w spektaklu. A już zupełnie współczesny jest rapujący momentami Puk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji