Artykuły

Rzeszów. II Multimedia Szajna Festiwal

Pokaz multimedialny "Modernistyczny Videoart", monodram o profesorze Józefie Szajnie oraz konkurs prac multimedialnych znajdą się w programie drugiej edycji Multimedia Szajna Festiwalu, który rozpocznie się 4 listopada.

Impreza zorganizowana przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Szajna Galerię (na zdjęciu), ku pamięci zmarłego w 2008 roku wybitnego artysty prof. Szajny potrwa do soboty, 6 listopada.

Celem festiwalu, który odbywa się co dwa lata, jest prezentacja dokonań sztuki multimedialnej, wytworzonej przy udziale zaawansowanej, najnowszej techniki elektronicznej.

Chętni mogą jeszcze nadsyłać na konkurs swoje prace, w dwóch kategoriach: animacji multimedialnej i sztuki wideo oraz grafiki komputerowej. Ta druga kategoria to dawne Międzynarodowe Biennale Grafiki Komputerowej, które od 1994 r. odbywało się jako samodzielna impreza. Od pierwszej edycji festiwal wchłonął Biennale.

Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem polskiego reżysera i scenografa teatralnego Leszka Mądzika wskaże laureatów ostatniego dnia imprezy. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne od 4 do 9 tys. zł.

W ramach trzydniowego festiwalu zaplanowano pokaz filmu o emocjach i uczuciach w życiu człowieka "Versus - homo homini lupus est". Film jest połączeniem fragmentów filmów fabularnych, dokumentalnych, reportaży i animacji. Ponadto przygotowano projekcję klasycznego filmu niemego "Gorączka Szachowa".

Publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć też premierę monodramu o prof. Szajnie w wykonaniu Roberta Żurka. Scenariusz przedstawienia "18729" powstał w oparciu o książkę Jerzego Fąfary "18 znaczy życie".

W ramach imprezy odbędzie się także wernisaż wystawy fotografii Bogdana Kiwaka. Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zrobionym z pudełka od zapałek w technice camera obscura.

Rzeszowski teatr to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się stała ekspozycja prac profesora Józefa Szajny, jednego z najważniejszych artystów XX wieku - wybitnego malarza, grafika, scenografa i reżysera. Otwarto ją 13 marca 1997 r. w czasie obchodów 75-lecia urodzin i 50-lecia pracy twórczej profesora. Wszystkie dzieła, które można oglądać w Galerii są darem Profesora dla Rzeszowa - miasta, w którym się urodził.

W Galerii prezentowane są 54 prace: monumentalne obrazy, rysunki, kolaże, kompozycje przestrzenne oraz elementy scenografii do najwybitniejszych spektakli teatralnych Szajny. Od momentu powstania Galeria jest miejscem spotkań artystów różnych sztuk: plastyków, pisarzy, muzyków, ludzi teatru.

Można tam przeprowadzać także lekcje o sztuce i zajęcia plastyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji