Artykuły

Zabrze. Yasmina Reza i Andrzej Celiński laureatami festiwalu dramaturgii

Yasmina Reza, autorka spektaklu "Bóg Mordu" wyreżyserowanego przez Marka Gierszała w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego, została uznana najlepszą dramatopisarką zakończonego w poniedziałek w Zabrzu Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej.

W zorganizowanym po raz dziesiąty w zabrzańskim Teatrze Nowym festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona" przez ponad tydzień rywalizowało osiem spektakli. Jury przyznało w poniedziałek nagrody za wkład w realizację dramatu współczesnego.

Przede wszystkim jury wręczyło Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - pomysłodawcy i patrona imprezy - najlepszemu dramatopisarzowi festiwalu. Jej laureatką została francuska autorka Yasmina Reza za dramat "Bóg mordu" zarysowujący spotkanie dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów, podczas którego stopniowo narastająca agresja skutkuje powstaniem otwartego konfliktu.

Organizatorzy przekazali też Grand Prix - nagrodę publiczności dla najlepszego spektaklu, którą otrzymał zrealizowany w zabrzańskim Teatrze Nowym autorski spektakl aktora i reżysera Andrzeja Celińskiego "Pokój zwierzeń" (na zdjęciu). Utrzymane w konwencji kryminału przedstawienie porusza problem przenikania się prawdy i kłamstwa - jego punktem wyjścia jest przesłuchanie byłego tajnego współpracownika służb bezpieczeństwa, któremu po 20 latach zarzuca się donoszenie.

"Rzeczywistość przedstawiona" jest jedynym w Polsce tematycznym konkursem teatralnym, prezentującym inscenizacje dramaturgii współczesnej. Na zabrzańskim festiwalu, organizowanym od dziesięciu lat przez miejscowy teatr i samorząd, prezentowane są dramaty polskie i obce, powstałe po 1989 r., które - jak oceniają znawcy wybierający spektakle - starają się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i "pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji