Artykuły

Gdańsk. Laureaci Festiwalu Windowisko

Spektakle "Belfer" w reżyserii i wykonaniu Marka Cichuckiego oraz "Grosse Action" Teatru Ecce Homo w reżyserii Marcina Bortkiewicza zdobyły równorzędne grand prix gdańskiego XII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko.

Jury festiwalu - czyli scenograf Izabela Toroniewicz, reżyser Bartłomiej Wyszomirski i aktor Albert Osik - główną nagrodę festiwalu w wysokości 5 tys. zł podzieliło więc na pół. Dla Marka Cichuckiego, aktora łódzkiego Teatru Nowego im. Dejmka, była to druga nagroda w Gdańsku w ostatnich dniach, na początku października zwyciężył on na pierwszym Festiwalu Monodramu Monoblok.

Nagroda dla najlepszego reżysera festiwalu (8 tys. zł) przyznana została jednogłośnie Marcinowi Bortkiewiczowi za spektakl "Grosse Action" [na zdjęciu], zrealizowany na podstawie powieści "Łaskawe" Jonathana Littela. Tegoroczną nowość na Windowisku, czyli nagrodę dla najlepszego aktora/aktorki imprezy (2 tys. zł) otrzymała cała czteroosobowa obsada "Grosse Action", czyli aktorzy kieleckiego Teatru Ecce Homo. Honorową nagrodą festiwalu - bez nagród pieniężnych - wyróżniono Teatr Uhuru za emanujący entuzjazmem, młodą energią i zaskakującym dystansem spektakl "Pierogi".

Bartłomiej Wyszomirski, reżyser teatralny, juror Windowiska 2010:

W ocenie wszystkich siedmiu spektakli konkursowych braliśmy pod uwagę podstawowe parametry składające się na dobre przedstawienie - przede wszystkim przekaz i odpowiednia dla niego forma, która musi ożyć, na co składają się z kolei aktorstwo, opanowanie przestrzeni, gra świateł, oprawa muzyczna itd. Bardzo ważnym kryterium był też wybór tematu. "Grosse Action", to spektakl nader oryginalny, pokazany w bardzo intensywnej i odważnej formie. "Belfer" natomiast, to pokaz aktorstwa najwyższej próby, którym Marek Cichucki porwał publiczność. To mocne i zwarte przedstawienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji