Artykuły

Toruń. Grand Prix Spotkań dla "Złotowłosej" z Czech

Protokół posiedzenia Jury XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania.

Jury w składzie: Agnieszka Koecher-Hensel, Grzegorz Janikowski, Janusz R. Kowalczyk, Wiesław Kowalski, Tomasz Mościcki, po obejrzeniu w dniach 16-22 października 2010 r. 14 przedstawień konkursowych, oraz pokazów pozakonkursowych na posiedzeniu 22 października jednomyślnie postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania (5.000 zł) jury przyznaje wszystkim twórcom przedstawienia "Złotowłosa" (na zdjęciu) w reżyserii Josefa Krofty z Divadla DRAK w Hradec Kralove, Czechy.

Nagrodę aktorską za najlepszą rolę męską - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.000 zł - otrzymuje Ryszard Doliński za postać Lisa w przedstawieniu "Lis" w reż. Piotra Tomaszuka - Białostocki Teatr Lalek (Polska)

Nagrodę aktorską za najlepszą rolę kobiecą - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.000 zł - otrzymuje Monika Babula za postać Ciupagi w "Janosiku. Naprawdę prawdziwej historii" w reż. Łukasza Kosa -Teatr Lalka w Warszawie (Polska).

Nagrodę za muzykę - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.000 zł - otrzymuje Dominik Strycharski za twórcze wykorzystanie nowych technologii w realizacji dźwięku w przedstawieniu "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" w reż. Łukasza Kosa - Teatr Lalka w Warszawie (Polska).

Nagrodę za scenografię - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1.000 zł - otrzymują: Tomáš Volkmer, Jiří Philipp, Robert Jarušek za oryginalne połączenie technik animacji lalkowej z projekcjami multimedialnymi, które wnoszą istotne wartości interpretacyjne do widowiska "Dziewczyna z pomarańczami" w reż. Václava Klemensa - Divadlo Loutek, Ostrava (Czechy)

Nagrodę za reżyserię - ufundowaną przez Prezydenta Miasta Torunia w wysokości 1000 zł - otrzymuje Łukasz Kos za przedstawienie "Janosik. Naprawdę prawdziwa historia" autorstwa Michała Walczaka - Teatr Lalka w Warszawie (Polska).

Jury, doceniając dbałość dyrekcji Teatru Baj Pomorski o dobre obyczaje teatralne (niewystawianie do konkursu własnych przedstawień) wyraża żal, że przedstawienia "Jaskółeczka" w reż. Zbigniewa Lisowskiego i "Słowik" w reż. Ady Konieczny nie mogły być brane pod uwagę przy przyznawaniu nagród regulaminowych. Dlatego jurorzy z radością przyznają specjalne, honorowe wyróżnienie twórcom obu przedstawień za ich wartości ideowe i artystyczne, przede wszystkim zaś za jednorodność stylistyczną wypracowanych konwencji teatralnych.

Drugie wyróżnienie otrzymują artyści Teatro Corsario z Valladolid, Hiszpania za perfekcyjną animację lalek w przedstawieniu "Klątwa Poego" w reż. Jesúsa Pei.

Trzecie wyróżnienie jury przyznaje Václavowi Klemensowi za wybór wartościowego tekstu Josteina Gaardera, adaptację i reżyserię "Dziewczyny z pomarańczami" z Divadla Loutek z Ostrawy (Czechy). Istotny i bardzo trudny temat został przeprowadzony z ogromnym taktem i kulturą, budząc wzruszenie widzów różnych pokoleń, wzruszenie tak rzadkie we współczesnym teatrze.

Jury pragnie także podzielić się swoim niepokojem związanym z niską wartością literacką sporej części zaprezentowanych scenariuszy teatralnych. Nasuwa się refleksja, że kryzys współczesnej dramaturgii staje się również bolączką teatru dla dzieci i młodzieży.

***

Jury Dziecięce XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w składzie: Sonia Smolińska, klasa VI A, Zespół Szkół nr 24 w Toruniu; Maria Cynk Mikołajewska, klasa V b, Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu; Weronika Grzęda, klasa V a, Zespół Szkół w Łysomicach; Jan Grabowski, klasa V b, Zespół Szkół nr 9 w Toruniu; Marcin Wielewiecki, klasa IV a, Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu, pod opieką Bogumiły Przeperskiej, postanowiło przyznać:

Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wysokości 5000 zł dla najlepszego przedstawienia dla dzieci Teatrowi Lalek z Ostrawy (Czechy) za przedstawienie "Dziewczyna z pomarańczami".

***

Protokół Jury ZASP XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania odbytego w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu w dniach 16-22 października 2010.

Jury Związku Artystów Scen Polskich w składzie Maria Przybylska, Barbara Rogalska, Wincenty Kwaśniok. Antoni Słociński, po obejrzeniu 17 widowisk w tym 14 konkursowych z zadowoleniem przyjmuje poszerzenie formuły tegorocznych SPOTKAŃ o spektakle Festiwalu Latającego. Jako Jury powołane dla oceny kreacji artystycznej w dziedzinie animacji lalek ze szczególną satysfakcją zauważamy, że w niektórych przedstawieniach zabiegi inscenizacyjne wyraźnie eksponują lalki, pozwalając aktoro swobodnie animować je zarówno wprost, jak też i z ukrycia. Pozwoliło to na skupienie się naszej uwagi na spektaklach, w których udział " lalek i przedmiotów ożywionych stanowił główne środki wyrazu i ekspresji artystycznej.

Nie mogąc ustalić indywidualnego wykonawcy spełniającego kryteria artystycznej kreacji w dziedzinie animacji, jury postanowiło przyznać nagrodę zbiorową. Na tegorocznym festiwalu do nagrody im. Jana Wilkowskiego pod uwagą brane były spektakle, których największym walorem artystycznym jest siła oddziaływania lalek, czyli siła metafory i animacji w teatralnym przekazie artystycznym.

Nagrodę aktorską im. Jana Wilkowskiego w dziedzinie animacji lalkowej jury ZASP przyznaje zespołowi teatru lalek z Kowna, Litwa za spektakl "Plemię z wielkiego lasu". Nagrodę stanowią: dyplom, festiwalowa statuetka oraz 1.000 pln ( jeden tysiąc 00/100).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji