Artykuły

Jarocin. Pokaz spektaklu "Tu mówi chór"

30 listopadza spektakl "Tu mówi CHÓR" zostanie pokazany w Jarocinie w ramach projektu Stowarzyszenia JAROCIN XXI "Wielki Teatr w Małym Mieście".

Pokaz spektaklu "Tu mówi CHÓR" odbędzie się 30 listopada 2013 roku o godzinie 18:00, w Auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 W Jarocinie.

Wielki Teatr w Małym Mieście to projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI, w ramach którego od ośmiu lat pokazywane są spektakle, dla których scenę stanowią otwarta przestrzeń miejska (targowisko, parkingi, rynek) i nieodstępne na co dzień obiekty zamknięte (hale naprawcze, nieczynny market, parowozownia). Założeniem Wielkiego Teatru w Małym Mieście w 2013 roku jest prezentacja spektakli które stanowią swoiste głosy ludzkich losów, na zakończenie projektu będzie to głos kobiet. Projekt stowarzyszenia JAROCIN XXI został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Jarocin, Powiat Jarociński i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

***

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na pokazy spektaklu "TU MÓWI CHÓR: Tylko 6 do 8 godzin, tylko 6 do 8 godzin..." w reżyserii Marty Górnickiej.

Libretto spektaklu jest kolażem tekstów kultury. Fragmenty Antygony, dzieł Agambena, Barthesa, Jelinek, Butler, CHÓR miksuje z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni. CHÓR KOBIET podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.

[hur kobjet] to nowoczesna forma teatru chórowego. Libretto spektaklu opiera się na tekstach kultury m. in. fragmentach Antygony, dziełach Barthesa, Foucaulta, Simone de Beauvoir, frazach codziennego języka, sloganach reklamowych, przepisach kulinarnych, cytatach z filmów i baśni. Zabrzmią zapomniane nuty i dźwięk telewizora. Nowoczesny chór tragiczny tworzony jest przez kobiety różnych zawodów i w różnym wieku. Podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych.

"Dramat nowożytny zerwał z chórem, przez co pozbawił się pewnego wymiaru tragiczności. Musimy przywrócić chór scenie, znaleźć nowe formy jego teatralnej obecności; musimy przywrócić kobiety chórowi. Chór kobiet będzie krzyczał, szeptał i śpiewał. Słowa potraktuje jak muzykę. Język przemieni w głos - uruchomi jego subwersywną siłę".

Marta Górnicka

Chór kobiet rozpoczął pracę 1 grudnia 2009 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego castingiem. Przy doborze uczestniczek projektu nie był brany pod uwagę wiek kandydatek ani ich doświadczenie aktorskie czy muzyczne. Spośród 130 osób została wyłoniona grupa 28 kobiet. Praca chóru rozpoczęła się na początku stycznia 2010 roku warsztatem ruchowo-głosowym. W tym samym miesiącu powstało libretto i partytura, które w większości zostały wykorzystane w projekcie I:

"TU MÓWI CHÓR: Tylko 6 do 8 godzin, tylko 6 do 8 godzin...". W spektaklu udział biorą:

Maniucha Bikont, Justyna Chaberek, Finka Heynemann, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Marta Jasińska, Natalia Jarosiewicz, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Aleksandra Krzaklewska, Aleksandra Matryba, Kamila Michalska, Paulina Pacia, Marta Ponichter, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Karolina Szulejewska, Anna Stachowicz, Kaja Stępkowska, Olga Szymula, Iwona Tołbińska, Anna Turzyniecka, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wojnarowska. Premiera spektaklu odbyła się 13 czerwca 2010 w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji