Artykuły

Zaduszki w kulturze

Za dusze zmarłych muzyków, filmowców, pisarzy... Dzień zaduszny to właściwy moment, aby się zastanowić nad tymi, którzy odeszli na zawsze. Są wśród nich także artyści.

Pamięć muzyczna

W Dzień Zaduszny o godz. 19 w farze wielkie wspominanie. Swój udział zapowiedzieli: Sidonia Błasińska, Ewa Stańko, Halina Zimmermann, Przemysław Hałuszczak, Wojciech Hoffmann, Krzysztof Jarmużek, Wojciech Piotr Kałużny, Zbigniew Łowżył, Mariusz Mańczak, Art Brass Ensemble, Dixie Company, Non I Ron, Konsonans, Sequence Band, Turbo Accoustic... Wszyscy oni recytować będą i śpiewać utwory zmarłych poetów i kompozytorów.

Ekranowe wspomnienia

Pokaz "Dyrygenta" w reżyserii Andrzeja Wajdy rozpocznie w czwartek o godz. 18 tegoroczne "Zaduszki Filmowe" przygotowywane przez Centrum Kultury "Zamek". Co roku w początku listopada ludzie kochający kino chcą uczcić jego twórców - tych którzy odeszli. Projekcja "Dyrygenta" będzie hołdem złożonym zmarłemu niedawno Johnowi Giełgudowi, odtwarzającemu w tym filmie główną rolę. Z kolei prezentowanym tego samego dnia "Rękopisem znalezionym w Saragossie" pożegnamy wybitnego polskiego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa. W piątek zobaczymy słynny "Most na rzece Kwai" poświęcony Alecowi Guinnessowi, odtwórcy niezapomnianego pułkownika Nicholsona.

W sobotę w kinie Pałacowym pożegnamy Lily Kedrovą wyróżnioną Oskarem za rolę Madam Hortensji w "Greku Zorbie", a w niedzielę Rogera Vadima - jego znakomitym filmem "Wierna żona". Pokaz "Zapach kobiet", przewidziany na poniedziałek uświęci pamięć Vittorio Gassmana (tu w roli Fausto).

Z kolei 8 listopada projekcja "Kieszonkowca" przypomni zmarłego Roberta Bressona. Ostatni pokaz zaduszkowego cyklu, w czwartek 9 listopada wspomnimy Pierre'a Clementiego, filmem "Piękność dnia" Luisa Bunuela.

Obrzędowe "Dziady"

Teatr Polski ma w swym repertuarze mickiewiczowskie "Dziady", ale bez "dziadów", a więc bez scen obrzędowych. 4 listopada im to jednak poświęcony został wieczór w Polskim. O 19.00 będą tu pokazane filmy ukazujące tradycje i obrzędy towarzyszące Świętu Zmarłych na Białorusi i Ukrainie. Teatr gościć będzie tego wieczoru Jana Bernarda z Fundacji Muzyki Kresów oraz Leszka Kolankiewicza, głośnego w kraju antropologa teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji