Artykuły

Kraków. Premiera "Intymności" u Słowackiego

Premiera "Intymności", według powieści angielskiego pisarza Hanifa Kureishi`ego, odbędzie się w piątek na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Spektakl wyreżyserowała Iwona Kempa, szefowa artystyczna toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy.

- To najsmutniejszy wieczór w moim życiu. Odchodzę i już tu nie wrócę. Kiedy jutro rano Suzan - kobieta, z którą żyłem przez ostatnie sześć lat - pojedzie na swoim rowerze do pracy, a nasze dzieci pójdą z nianią do parku grać w piłkę, spakuję swoje rzeczy i opuszczę dom - zaczyna swą opowieść bohater "Intymności".

Jak wyjaśnia reżyserka [na zdjęciu], spektakl ma być "bardzo współczesnym portretem dojrzałego mężczyzny, który w pewnym momencie decyduje się na radykalną zmianę swojego życia". - Podobnie jak powieść, ma być portretem heteroseksualnego mężczyzny, co będzie pewnie rzadkością we współczesnym teatrze - dodaje z nutą ironii.

Mimo hardych deklaracji bohater spektaklu, jak na literata i człowieka wrażliwego przystało, zamiast wprowadzić swoje słowa w czyn, na słowach poprzestaje. - Już w pierwszym zdaniu deklaruje, że rozbije swój świat, ale potem przez 70 minut, bo tyle trwa to krótkie przedstawienie, rozważa, czy ma prawo to uczynić, czy nie. I właściwie tak jak zaczyna, tak kończy - podsumowała reżyserka na wtorkowej konferencji prasowej.

Dodała, że spektakl, podobnie jak powieść, w jakiejś części mówi o ewolucji psychologicznego wizerunku oraz statusu mężczyzny i kobiety, który dokonuje się niemal na naszych oczach.

- Pokazuje nieprawdopodobne przemiany kulturowe, obyczajowe, seksualne w rolach kobiety i mężczyzny we współczesnym świecie i - co za tym idzie - całkowitą niejasność statusu rodziny i małżeństwa. Jest on tak niejasny, że wszystko trzeba definiować od początku, przy czym dla mnie największym znakiem zapytania pozostaje problem dzieci - podkreśla Kempa.

Według niej, wbrew pozorom "Intymność" nie jest sztuką dla mężczyzn albo tylko o mężczyznach. "W pierwszym odruchu potraktujemy ten spektakl jako skierowany głównie do mężczyzn, ale tak opowiadamy tę historię, że być może najlepiej poczują się po tym spektaklu kobiety - zastrzega reżyserka.

Takiemu odbiorowi sztuki sprzyja zestawienie na scenie "gadającego faceta" z niemal zupełnie milczącą kobietą, która - choćby za sprawą owego chłodnego milczenia - sprawia wrażenie, że być może racja, życiowa mądrość, konsekwencja i siła są po jej stronie.

Kempa deklaruje jednak, że nie przystępowała do realizacji spektaklu z przekonaniem o wyższości kobiet nad mężczyznami. - Nie mogłabym nad tym spektaklem pracować, gdybym tak myślała. To, co mnie pociągało w tym tekście, to ciekawość, co w głowie takiego nieszczęśnika się kryje - wyjaśnia.

- Kompletnie niczego nie zakładałam, chciałam, żeby racja każdego - nawet jeśli ona jest cząstkowa albo milczeniem - zabrzmiała jak najpełniej. Nie wiem, co z tego wyniknie, zobaczymy na premierze - tłumaczy reżyserka.

Iwona Kempa jest także autorką opracowania tekstu i współautorką scenografii. Przekładu powieści dokonała Julita Grodek, a adaptacji scenicznej - Gabriela Izcovich.

W spektaklu grają: Dominika Bednarczyk, Marta Waldera, Marcin Kuźmiński, Grzegorz Mielczarek, Błażej Wójcik i gościnnie Sławomir Maciejewski.

Iwona Kempa ukończyła teatrologię na UJ i wydział reżyserii dramatu krakowskiej PWST. Debiutowała w 1996 r. w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, od 2006 r. jest dyrektorem artystycznym tej placówki. W krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego wyreżyserowała już "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana, uhonorowane Nagrodą Dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTAKT w Toruniu.

Hanif Kureishi - dramatopisarz, scenarzysta, reżyser filmowy i powieściopisarz - urodził w 1954 r. w Londynie. Studiował filozofię. W Polsce ukazały się jego powieści: "Budda z przedmieścia", "Czarny album", "Dar Gabriela" oraz "Intymność".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji