Artykuły

JUTRO: PRAPREMIERA

Uroczysta prapremiera "Mszy za miasto Arras" według powieści Andrzeja Szczypiorskiego, zaadaptowanej na scenę i wyreżyserowanej przez Janusza Kijowskiego w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza, rozpocznie się jutro o godzinie o 19.00. Dzisiaj o 18.00 - otwarty dla publiczności spektakl przedpremierowy.

Jak już informowaliśmy, inscenizacja "Mszy za miasto Arras" jest bodajże największym przedsięwzięciem w historii olsztyńskiego teatru. W przedstawieniu bierze udział blisko 50 osób, zarówno aktorów zawodowych jak i amatorów. Wystąpią w nim aktorzy Teatru Jaracza, Olsztyńskiego Teatru Lalek, Pantomimy Olsztyńskiej, a także słuchacze Studia Aktorskiego oraz młodzież z olsztyńskich szkół średnich.

Główną rolę - kleryka Jana - zagra Michał Kowalski, dziewiętnastoletni słuchacz pierwszego roku olsztyńskiego Studia Aktorskiego.

Scenografię i kostiumy zaprojektował Bogusław Cichocki. "Msza za miasto Arras" jest jego piątą pracą w naszym teatrze. Z okazji tego małego jubileuszu w holu teatru otwarto wystawę projektów scenograficznych Bogusława Cichockiego, zrealizowanych w Olsztynie.

W warstwie muzycznej spektaklu użyto efektownych utworów Klausa Nomi oraz grupy "Dead Can Dance". Ponadto - piękną balladę do wiersza Juliana Tuwima "Na wieży" skomponował i sam wykonuje Radek Ciecholewski.

Teatralny program, według projektu Bogusława Cichockiego, wydrukowała pracownia poligraficzna Marka Gardzielewskiego, już od kilku lat życzliwie współpracująca z naszym teatrem. Gardzielewski drukował dla Teatru Jaracza między innymi rzeczy tak oryginalne w formie, jak "chusteczki do ocierania łez" służące za program do "Damy Kameliowej", czy "karty choroby" do sztuki "Transfuzja".

Warto przy tej okazji dodać, iż Marek Gardzielewski w roku 1992 otrzymał tytuł "Sponsora teatru" w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Podziękowania należą się także dwóm firmom, które zadeklarowały poczęstunek dla premierowych gości. Są to olsztyńskie hurtownie Polleks i Delmax.

Od trzech tygodni urzęduje w teatrze ekipa naszej telewizji pod kierunkiem Bohdana Osińskiego. Na zamówienie programu II TV powstaje reportaż ukazujący etap po etapie, kolejne stadia pracy nad tym ogromnym spektaklem, kulisy jego powstawania i udział wielu ludzi składających się na jego ostateczny kształt. W gotowym filmie znajdą się również wypowiedzi autora powieści, Andrzeja Szczypiorskiego, rozmowy z reżyserem i z debiutantem grającym główną rolę.

Kolejne propozycje teatru

Tymczasem już od przyszłego tygodnia rozpoczną się w Teatrze Jaracza prace nad kolejnymi dwoma spektaklami. Będą to: trzy jednoaktówki Czechowa, które na scenie kameralnej wyreżyseruje Jarosław Ostaszkiewicz, oraz bajka dla dzieci "Królowa śniegu" Szwarca według Andersena, w reżyserii Zbigniewa Marka Hassa. Obie te pozycje przedstawione zostaną w marcu.

Również w marcu, już po raz drugi, odbędą się w Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Będą trwały ponad tydzień, od 19 do 27. Zobaczymy m.in. znakomity Teatr Ekspresji z Gdańska z przedstawieniem "Daltończycy", warszawski teatr Ateneum przywiezie "Antygonę w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego, zobaczymy również Pantomimę Henryka Tomaszewskiego, Polski Teatr Tańca z Poznania, Scenę Plastyczną KUL Leszka Mądzika.

Również w bliższej przyszłości, już w lutym, czeka nas kilka teatralnych atrakcji. Poinformujemy o nich wkrótce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji