Artykuły

Olsztyn. O żałobie narodowej po Smoleńsku u Jaracza

Po raz czwarty startuje Czerwony Październik, czyli cykl spotkań, podczas których poruszane są trudne i wzbudzające emocje tematy. Pierwsze poświęcone będzie polskiej reakcji na tragedię smoleńską.

W październiku, czyli miesiącu rewolucyjnych idei, Teatr im. Stefana Jaracza wraz z czasopismem "Krytyka Polityczna" proponuje olsztynianom potężną dawkę dyskusji na tematy kulturalno-społeczne.

Pierwszy "strzał z Aurory" już w poniedziałek o godz. 18 w sali prób tymczasowej siedziby teatru (pawilon przy ul. Pstrowskiego 23). Tematem rozmowy będą żałoba narodowa i sposób jej przeżywania. - Jest pewien zestaw pytań dotyczących etyki światopoglądowej, które należałoby zadać i pogłębić - mówi Mariusz Sieniewicz [na zdjęciu], nominowany do literackiej nagrody Nike prozaik oraz pracownik "Jaracza". - Myślę, że dyskusja będzie dość twórcza, bo oprócz Macieja Gdula i Igora Stokfiszewskiego [z "Krytyki Politycznej" - red.], prezentujących lewicowe poglądy, zaprosiliśmy też Cezarego Michalskiego, który mówi o sobie, że jest konserwatywnym modernistą. Zapowiada się więc mocna kontra.

Temat "Spektakle narodowej żałoby" odnosi się do tego, co działo się w Polsce po 10 kwietnia, czyli po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński. - Złapaliśmy się wtedy na tym, że uczestniczymy w pewnym spektaklu - tłumaczy Mariusz Sieniewicz. - Warto się przy tej okazji zastanowić, czy w takich sytuacjach jesteśmy skazani na upolityczniony katolicki rytualizm. Czy człowiek mający inne poglądy ma szansę w ogóle zamanifestować swoją żałobę? A może jest zmuszony przyłączyć się do ogólnego lamentu w jednej tonacji.

I dodaje: - Pół roku temu okazało się, że musimy reagować tak samo, bo każdy, kto chciał przeżywać żałobę inaczej, był traktowany jak zdrajca i odszczepieniec. Taka jest presja jednorodnego totalitaryzującego rytuału. Przy takich okazjach stajemy się narodem w amoku - chodzi m.in. o sprawę pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Przecież dziś nikt przy zdrowych zmysłach by się na to nie zgodził.

Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka "Żałoba", którą wydała "Krytyka Polityczna". To zbiór świadectw i impresji o osobach, które zginęły w katastrofie, ale napisanych bez patetycznego tonu, jaki często jest używany przy takich okazjach. A może żałoba widziana przez ludzi żyjących w miejscach z dala od Warszawy, którzy np. konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim znają tylko z mediów, wygląda zupełnie inaczej? - Jesteśmy otwarci na wszystkie głosy i poglądy - zapewnia Sieniewicz.

Równie interesująco zapowiadają się tematy następnych spotkań. 18 października odbędzie się dyskusja o tym, że bajki poznane w dzieciństwie kształtują nasz światopogląd. Nieświadomie przesiąkamy stereotypami z czarno-białego świata baśni i posługujemy się nimi w późniejszym życiu. Gościem spotkania będzie m.in. pisarka Sylwia Chutnik. W programie też spektakl grupy Teraz Poliż o czterech królewnach rzuconych w realia współczesnej kultury. Ostatnie spotkanie, (25 października) nosi tytuł "Olsztyn magiczny-gejowski" i będzie poświęcone homoseksualistom w olsztyńskiej przestrzeni publicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji