Artykuły

Touń. Promocja książki Władysława Owczarzaka

Władysław Owczarzak [na zdjęciu] jest aktorem najdłużej związanym z teatrem Baj Pomorski. Podczas świętowania 65-lecie istnienia tej placówki będzie promował napisaną przez siebie książkę.

Pozycja "Zwykły człowiek. Rzecz o Stanisławie Stapfie" poświęcona jest dyrektorowi teatru, który kierował Bajem w latach 1950-60. - Książka ta jest w części biografią i w części monografią teatralną. Inaczej zresztą być nie może, ponieważ Stapf i teatr to jedno. I chociaż jego zawodowy czas życia dzielony był na pedagogikę i na, najogólniej rzecz nazywając, działalność teatralną, to tworzyły one razem spójną i niezwykle kompetentną działalność - pisze Władysław Owczarzak we wstępie.

Sam autor książki jest postacią niezwykłą. Urodził się 8 października 1936 roku w Toruniu. Na scenie "Baj Pomorskiego" zadebiutował w 1957 roku. Z tą placówka pozostał związany aż do dziś. Na swoim koncie ma ponad pięćdziesiąt ról w przedstawieniach dla dzieci i dorosłych. Pracował ze znanymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, którzy kształtowali teatr lalkowy na przestrzeni ostatnich pięciu dziesięcioleci. Sam też zajmuje się realizacjami reżyserskimi dla dzieci. I ciągle tworzy. Jest autorem kilkunastu scenariuszy oraz adaptacji teatralnych i radiowych. Ponadto jest członkiem Sekcji Teatrów Lalek Zarządu Głównego ZASP jako członek Kapituły Zasłużonych oraz wiceprzewodniczącym Oddziału Kujawsko-Pomorskiego ZASP z siedzibą w Toruniu.

Za swoje zaangażowanie w życie kulturalne otrzymał kilka odznaczeń, w tym "Zasłużony Działacz Kultury" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis przyznawanym za zasługi dla polskiej kultury. Rok później obchodził 50. rocznicę pracy artystycznej na scenie. Otrzymał wówczas nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za całokształt twórczości teatralnej. Dostawał także nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich festiwalach. Cenne są też te wyróżnienia przyznawane przez torunian. O tym jak bardzo lubiany i popularny jest wśród mieszkańców miasta najlepiej świadczy fakt, ze dwukrotnie został laureatem plebiscytu na najpopularniejszego aktora w Toruniu.

WARTO WIEDZIEĆ

jubileusz 65-lecia Teatru Baj Pomorski połączony jest z XVII Międzynarodowym Festiwalem Teatrów Lalek Spotkania. 15 października jest dniem otwartym teatru. W promocyjnych cenach obejrzeć będzie można "Wschód i zachód słonia", odbędą się spotkania z aktorami, spacer po teatrze i pokazy lalek. Z kolei 16 października zaplanowano paradę teatralną, akcję plastyczną dla dzieci "Magiczne szuflady, czyli co może się w nich kryć?" oraz promocję książki Władysława Owczarzaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji