Artykuły

Sprawdzona recepta

"Jutro zaczyna się tu sezon" śpiewa Krystyna Prońko. Każdego roku to "jutro" budzi dreszczyk emocji wśród miłośników teatru. Co takiego zaproponują nam dyrektorzy. A ci niezmiennie sięgają po sprawdzone receptury: trochę klasyki, farsy i komedie dla podreperowania kasy i kilka łyków współczesności.

Teatr Polski w Poznaniu

W Teatrze Polskim próby do jesiennej premiery "Mistrza i Małgorzaty" rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami. Adaptacja tej genialnej powieści Michaiła Bułhakowa otworzy sezon, a przygotowuje ją rosyjski reżyser Grigorij Lifanow. Jeszcze w tym roku odbędzie się premiera jednej ze sztuk nagrodzonych w konkursie "Metafory rzeczywistości". Która to będzie, dowiemy się 12 września, po rozstrzygnięciu konkursu. W dalszych planach Teatru Polskiego w Poznaniu jest sztuka amerykańskiego dramaturga Erica Coble'a "Trup" w reżyserii Pawła Szkotaka i "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej.

- Wybrałem "Trupa", bo z jednej strony jest to zabawny kryminał, a z drugiej strony rzecz, która wiele mówi o człowieku. Cieszę się, że na naszym afiszu pojawi się twórczość Zapolskiej, która czeka na nowe przeczytanie. A gwarantuje to młoda i utalentowana reżyserka. Poza tym, na finał sezonu planujemy niespodziankę - mówi Paweł Szkotak.

premiera: "Mistrz i Małgorzata" (15 października)

Teatr Nowy w Poznaniu

Teatr Nowy będzie w tym roku w rozjazdach. W Gruzji pokaże "Burzę", a w Kosowie i Macedonii - "Arkę Noego. Nowy koniec Europy".

Janusz Wiśniewski, dyrektor Teatru Nowego, rozpoczyna pracę nad autorskim spektaklem opartym na tekstach Słowackiego, Calderona i Krasińskiego pod intrygującym roboczym tytułem "Patos jednorazowości ludzkiego istnienia". Dojdzie również do realizacji zapowiadanego wcześniej spektaklu Waldemara Zawodzińskiego. Łódzki scenograf i reżyser zamierza przenieść na scenę znakomitą powieść Tomasza Manna "Śmierć w Wenecji". premiera: "Patos jednorazowości ludzkiego istnienia" (zima 2009/2010)

Teatr Animacji w Poznaniu

Pierwszą premierą Teatru Animacji będzie zupełnie nowa inscenizacja bajki Carlo Collodiego "Pinokio". Wyreżyseruje ją Tomasz Rozmianiec. W listopadzie Teatr Animacji zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży, podczas którego będzie się można zapoznać z nową dramaturgią przeznaczoną dla tego szczególnego odbiorcy z krajów ościennych. W grudniu natomiast na afiszu pojawi się współczesna pastorałka. Sztukę Pawła Pawlika "Pastorałka dla woła i osła" wyreżyseruje Artur Romański. Premiera przewidziana jest 13 grudnia. Dalsze plany Teatru Animacji uzależnione są od harmonogramu remontu Centrum Kultury Zamek.

premiera: "Pinokio" (30 września)

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Dla kaliskiego teatru będzie to sezon dwóch jubileuszy. W roku 2010, przypada 210. rocznica działalności teatru, który nad Prosną założył Wojciech Bogusławski i półwiecze Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Zanim jednak dojdzie do ich świętowania, Igor Michalski, dyrektor kaliskiej sceny, zaplanował kilka premier. Pierwszą będzie sztuka irlandzkiego dramatopisarza i scenarzysty Endy Walsha "Elektryczny parkiet" w przekładzie Klaudyny Rozhin i reżyserii Rudolfa Zioło. Kolejną premierą sezonu jubileuszowego będzie "Hamlet" Williama Shakespeare'a. Przygotowywane obecnie przedstawienie reżyseruje Marek Kalita, który sięgnął po tekst w przekładzie Stanisława Barańczaka. W roli Hamleta wystąpi gościnnie Artur Zawadzki. Premiera odbędzie się w lutym 2010. W planach kaliskiej sceny jest również trzecia część kabaretu Michała Wierzbickiego "Non Stop Horror Show". Igor Michalski zadebiutuje wiosną jako reżyser i wystawi komedię Raya Cooneya "Mayday". W planach na najbliższy sezon są jeszcze dwie sztuki współczesne: "Przesilenie" Davida Hare'a, w reżyserii Anny Augustynowicz oraz polska prapremiera "Mój Nestroy" znanego austriackiego dramatopisarza Petera Turriniego, w reżyserii Rudolfa Zioło. premiera: "Elektryczny parkiet" (21 listopada)

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Na premierę "Małej Apokalipsy" Tadeusza Konwickiego wszyscy czekali w Gnieźnie kilka lat. Na przeszkodzie stały prawa autorskie do scenicznej realizacji powieści, które autor zbył wcześniej Francuzom. Nareszcie udało się pokonać przeszkody i Lech Raczak - jako autor adaptacji i reżyser - mógł przystąpić do pracy nad spektaklem. Drugą premierą, którą zobaczą gnieźnianie w sylwestra będzie farsa "Wszystko w rodzinie" Raya Cooneya w reżyserii Tomasza Szymańskiego. - Takie jest zapotrzebowanie publiczności mówi dyrektor gnieźnieńskiego teatru. Do końca sezonu Teatr im. Aleksandra Fredry zaprosi publiczność na jeszcze jedną premierę. Będzie to nowa adaptacja "Świętoszka" Moliera, nad którą pracuje Józef Jasielski

premiera: "Mała Apokalipsa" (7 listopada)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji