Artykuły

Gdańsk. Dni Tischnerowskie na Ołowiance

"Religia jest dla mądrych. A jak ktoś jest głupi i jak chce być głupi, nie powinien do tego używać religii, nie powinien religią swojej głupoty zasłaniać" - postać autora tej i wielu innych sentencji, księdza Józefa Tischnera [na zdjęciu], prezentować będzie Filharmonia Bałtycka w ramach Dni Tischnerowskich. Impreza potrwa od 7 do 10 października.

- Miałem to szczęście, że znałem księdza Tischnera osobiście - wyjaśnia Kai Bumann, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pomysłodawca Dni Tischnerowskich w Gdańsku. - Poznaliśmy się w 1997 roku, gdy zaprosiłem księdza Józefa do wspólnego wykonania "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pandereckiego z okazji 1000-lecia Gdańska. Później bywaliśmy z żoną u księdza Tischnera w domu w Łopusznej. Pamiętam, że zawsze towarzyszyła mu muzyka góralska. Dni Tischnerowskie się Gdańskowi należą, ponieważ księdz Tischner od lat 80. był bardzo związany z tym miastem.

Formuła dni poświęconych temu wybitnemu filozofowi i teologowi przypomina te organizowane od 10 lat w Krakowie, głównym ośrodku działalności księdza Tischnera. Gdańska impreza obejmuje wszystkie najważniejsze dziedziny jego twórczej aktywności, nawiązuje też do tekstów poświęconych Solidarności publikowanych w Tygodniku Powszechnym. Przez kolejne dni poznać będzie można Tischnera-eseistę, Tischnera-publicystę, Tischnera-filozofa, Tischnera-poetę a przede wszystkim Tischnera-człowieka.

Pierwsze spotkanie z działalnością księdza Tischnera (7.10, godz. 19) poświęcone będzie przede wszystkim sylwetce księdza. Zaprezentowany zostanie film w reż. Winfrieda Spinlera "Misterium wielkanocne wg ks. Tischnera" i jego esej "Wiara w godzinie przełomu". Dzień później (8.10, godz. 12) o działalności publicystycznej Józefa Tischnera opowie jego uczeń, doktor Zbigniew Dymarski, autor książki "Dwugłos o złu. Ze studiów nad myślą Józefa Tischnera i Leszka Kołakowskiego".

O podhalańskich korzeniach bohatera Dni Tischnerowskich przypomni koncert Zakopane w Gdańsku (8.10, godz. 19), w którym obok Orkiestry Symfonicznej PFB pod batutą Kaia Bumanna wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu oraz soliści - Iwona Hossa, Ewa Marciniec i Adam Kruszewski. Innymi silnym muzycznym akcentem jest występ góralskiego zespołu Trebunie Tutki (9.10, godz. 19), którzy wspólnie z Voo Voo wydali w 2007 roku album "Tischner", składający się z myśli Tischnera, spisanych przez Romana Kołakowskiego (album zyskał status Złotej Płyty i miał dwie nominacje do Fryderyka).

- Teksty Tischnera przybliżą dwaj świetni aktorzy - Jerzy Kiszkis oraz Olgierd Łukaszewicz - dodaje Małgorzata Gołaszewska z Filharmonii Bałtyckiej. - Na skrzypcach grać będzie Michał Ćwiżewicz, który miał zaszczyt grać dla księdza Tischera na specjalne życzenie księdza.

Program Dni Tischnerowskich dopełnia Spotkanie literackie z laureatami nagrody im. ks. J. Tischnera (9.10, godz. 17), która powstała po to, aby promować w Polsce tak bliskie księdzu Tischnerowi style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na "twarz drugiego" oraz dyskusja na temat eseju Wiara w godzinie przełomu z udziałem m.in. siostry Małgorzaty Chmielewskiej i arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego (10.10, godz. 16).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji