Artykuły

Wrocław. "Macbeth" Teatr Pieśń Kozła jedzie do Anglii

Teatr Pieśń Kozła rozpoczyna swoje największe zagraniczne tournée. W Wielkiej Brytanii wystawi 31 przedstawień "Macbetha".

Pierwszy spektakl zagra już w środę na scenie The Point w Eastleigh. Podróż z "Macbethem" [na zdjęciu] w głównej mierze finansuje właśnie ten teatr, jedna z najlepszych scen południowej Anglii. Propozycję tournée złożył wrocławskiemu zespołowi wybitny brytyjski producent Gregory Nash po tym, jak przed trzema laty obejrzał fragment jego sztuki na macierzystej scenie wielkiego dramaturga, czyli w Royal Shakespeare Company w Stratfordzie. Wyjazd na Wyspy, który kosztuje około 200 tys. funtów, dofinansowują Instytut Mickiewicza i Arts Council England.

Wrocławskiego "Macbetha" angielska publiczność poznała trzy lata temu podczas festiwalu Complete Works of Shakespeare w Stratfordzie. Spektakl został zamówiony przez słynną kompanię szekspirowską jako praca w toku, prezentująca oryginalną, eksperymentalną technikę polskiego teatru. W rodzinnym mieście i sanktuarium największego dramaturga Anglii reżyser i szef Pieśni Kozła Grzegorz Bral pokazał swój spektakl w doborowym gronie, obok największych realizatorów ze świata, wśród których byli m.in.: Belg Luk Perceval, Amerykanka Barbara Gaines czy Brytyjczyk Peter Hall.

O Pieśni Kozła pisano wtedy w samych superlatywach: jako o jednym z najbardziej ekscytujących zjawisk światowej awangardy teatralnej, grupie o niepowtarzalnym stylu, łączącej sztukę aktorską z technikami wokalnymi i ruchowymi. Dwa lata później RSC została współproducentem premiery całego wrocławskiego "Macbetha". Teatr podszedł do sztuki Szekspira w sposób oryginalny, odciskając znak swoich dotychczasowych poszukiwań teatralnych w przestrzeni dźwięku, muzyczności, rytmu, ruchu oraz metafizyki i esencji tematu.

Brytyjskie tournée potrwa dwa miesiące. Teatr wystąpi w ośmiu miastach, w tym na prestiżowej londyńskiej scenie Barbican, ale też w Manchesterze, Brighton, Cambridge czy Birmingham. Nie zobaczą "Macbetha" powtórnie mieszkańcy Stratfordu, bo zaczął się tam remont. Międzynarodowa ekipa aktorska "Macbetha" poprowadzi także warsztaty, a w Barbican w Londynie teatr będzie bohaterem sympozjum poświęconego metodzie i estetyce Pieśni Kozła. Przygotowuje je Maria Szewcowa, wybitna rosyjska teatrolog pracująca w Anglii.

Grzegorz Bral, reżyser i szef teatru: - To tournée przysporzy nam nie tylko prestiżu artystycznego, ale i potencjalnych studentów, którzy będą mogli się uczyć naszej metody we Wrocławiu, podczas warsztatów organizowanych w teatrze, oraz na podyplomowych studiach aktorskich afiliowanych przez Manchester Metropolitan University.

Po powrocie z Anglii teatr będzie kończył pracę nad nowym spektaklem. Tym razem Bral realizuje "Czarownice z Salem" wg Arthura Millera. Premiera planowana jest w czerwcu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji