Artykuły

Łódź. Odsłonięto gwiazdę Stanisława Różewicza

Gwiazdę zmarłego w 2008 r. reżysera Stanisława Różewicza (na zdjęciu) odsłonięto w poniedziałek w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy na ul. Piotrkowskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. syn reżysera Paweł oraz bratowa Wiesława, żona poety Tadeusza Różewicza.

Przed odsłonięciem gwiazdy reżysera panią Wiesławę przedstawiono jako jego żonę. Pomyłka szybko została sprostowana, a Paweł Różewicz powiedział, że podobne zdarzenia często miały miejsce w przeszłości.

- To urocze przejęzyczenie mianujące moją ciocię wdową po moim ojcu plasuje się jakby w pewnej tradycji. Dość często mój ojciec zamiast stryja Tadeusza otrzymywał honoraria za wiersze, których był rzekomym autorem. Myślę, że przebywając teraz gdzieś nad nami, wśród gwiazd cieszy się, że wszystko biegnie normalnym torem - powiedział Paweł Różewicz.

Przewodniczący kapituły Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy prof. Jerzy Woźniak z PWSTViT podkreślił, że Stanisław /Różewicz "był wielkim twórcą filmowym oraz przyjacielem polskiego kina i łódzkiej szkoły filmowej".

Przypomniał, że w swoim dorobku Różewicz ma ponad 25 filmów, z których wiele było często nagradzanych na różnych festiwalach. Jako największe dzieła Różewicza Woźniak wymienił "Westerplatte" i "Wolne Miasto".

Filmy Różewicza były nagradzane m.in. na festiwalach: w San Sebastian (za film "Miejsce na Ziemi" w 1960 r.), Wenecji i Cannes ("Świadectwo urodzenia" - 1961), Moskwie ("Westerplatte - 1967, "Kobieta w kapeluszu" - 1985) i Gdańsku ("Opadły liście z drzew" - 1975, "Pasja" - 1978, "Kobieta w kapeluszu" - 1985).

Różewicz realizował również spektakle teatru TV (m.in. "Spotkanie wśród gwiazd", "Pułapka", "Wyszedł z domu", "Mateczka", "Śmieszny staruszek", "Dragon") oraz w teatrach w Warszawie i Gdańsku.

Zmarł 9 listopada 2008 r. w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji