Artykuły

Legnica. "Niekończąca się opowieść" przed premierą

Familijne widowisko zrealizowane na podstawie słynnej powieści fantasy Michaela Endego będzie pierwszą premierą na scenie legnickiego teatru w sezonie 2010/2011. Bohaterów tej opowieści i ich efektowne kostiumy zaprezentowano dziś (w piątek 1 października) fotoreporterom. Premiera w sobotę 9 października na Dużej Scenie o godz. 16.00.

Przeniesienie powieści "Nie kończąca się historia" na scenę to pomysł aktora Pawła Palcata, który - korzystając z tłumaczenia Sławomira Błauta - dokonał jej adaptacji we współpracy z dramaturgiem i kierownikiem literackim legnickiego teatru Robertem Urbańskim. Zadanie było karkołomne, bo ta wielowątkowa powieść to blisko 400 stron tekstu, z którego większość dzieje się w świecie dziecięcej wyobraźni.

Autorzy adaptacji z konieczności uprościli zatem opowieść do jej głównego wątku, jakim jest wyprawa pełnego kompleksów i prześladowanego przez rówieśników chłopca do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość, by ratować Dziecięcą Cesarzową, a tym samym powstrzymać zagładę całej Fantazjany. Na scenie zobaczymy trolle, wilkołaka, smoka, konia, pająka, centaura i inne baśniowe stwory

- Bliżsi będziemy słynnej wersji filmowej, niż samej powieści. Zadbaliśmy jednak, by ocalić jej filozoficzne przesłanie o sile marzeń i ich sprawczej mocy. Pokażemy historię dojrzewającego chłopca, który przełamuje swoje słabości i ograniczenia, staje się bohaterem. Naszym celem jest widowisko, w którym młodsza cześć widowni odnajdzie barwny świat pięknej baśni, zaś starsi obejrzą mądrą opowieść z moralnym przesłaniem - tak familijny charakter przygotowywanej inscenizacji objaśnia Paweł Palcat.

- Nie będziemy się ścigać ze światem gier komputerowych, ani filmowych efektów specjalnych. Stawiamy na teatr pełen scenicznego ruchu, efektownych kostiumów, muzyki i światła oraz na wyobraźnię widzów, zarówno tych młodych, jak i starszych. Kreujemy świat fantazji, ale bliski realiom i problemom znanym z domu i szkoły. Postaramy się trochę postraszyć, trochę rozśmieszyć widzów, ale przede wszystkim chcemy opowiedzieć mądrą i wzruszającą historię. Ostateczny kształt spektaklu w dużej mierze będzie efektem indywidualnych pomysłów aktorów uczestniczących w przedstawieniu - dodaje reżyserska opiekunka widowiska, aktorka Anita Poddębniak.

Powieść fantasy dla dzieci i młodzieży "Nie kończąca się historia", której autorem jest niemiecki pisarz Michael Ende, wydana została a 1979 roku i błyskawicznie stała się światowym bestsellerem tłumaczonym na wiele języków, porównywalnym wyłącznie z późniejszym od niej cyklem przygód Harry'ego Pottera.

Na jej podstawie w roku 1984 nakręcony został anglojęzyczny film fantasy produkcji amerykańsko- niemieckiej w reżyserii Wolfganga Petersena, zaś towarzysząca mu piosenka ("The Neverending Story") i teledysk w wykonaniu Limahla stały się hitami list przebojów na całym świecie. Do dziś jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzycznych motywów światowego kina.

Powieść Endego była także kanwą licznych przedstawień teatralnych, operowych i baletowych (głównie w Niemczech). Jej motywy wykorzystali aktorzy warszawskiego Teatru Rampa, którzy z licznym udziałem dzieci, wystawili w ubiegłym roku rozśpiewane muzyczne widowisko pt. "Świat Bastiana".

Bohaterem powieści jest jedenastoletni Bastian, wrażliwy chłopiec i miłośnik książek, który po śmierci matki zamyka się w sobie. Zaczyna mieć kłopoty w szkole, nie potrafi także znaleźć wspólnego języka ze swoim ojcem. Pewnego dnia, uciekając przed prześladującymi go starszymi kolegami, trafi do antykwariatu, z którego wykradnie tajemniczą książkę, dzięki której przeżyje najwspanialszą przygodę w swoim życiu. Okaże się bowiem, że nie jest to zwykła książka, ale magiczna brama do innego świata. Dzięki niej Bastian przeniesie się do krainy wyobraźni, której grozi zagłada, gdyż jej mieszkańcy przestali wierzyć w sprawczą moc marzeń...

Na zdjęciu: Ewa Galusińska jako Wilkołak

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji