Artykuły

"I odpuść nam nasze winy..."

Spektakl przygotowany dla Teatru TV przez Macieja Dutkiewicza, oparty jest na opowieści scenicznej Williama Faulknera "Requiem dla zakonnicy". Utwór, wydany w 1951 r., nie cieszył się dużą popularnością, zanim nie zainteresował się "Requiem..." Albert Camus. Adaptacja camusowska (Paryż, 1956) okazała się sensacją, sztuka nie traci atrakcyjności do dziś.

Problemy podjęte w "Requiem dla zakonnicy", typowe dla twórczości Faulknera, są zarazem uniwersalnymi. Akcja toczy się na amerykańskim Południu w latach trzydziestych. Młoda Murzynka morduje dziecko swej białej pani, za co zostaje skazana na śmierć. Mimo dowodów zbrodni niezbyt oczywista jest jednak wina morderczyni, tak jak niezupełnie oczywista jest niewinność białej kobiety.

Faulkner ukazuje relatywność prawdy, odsłania mechanizmy dramatu, wewnętrzne rozdarcie bohaterek, ujawniając tkwiące w każdym człowieku przeciwieństwa i walkę dobra ze złem.

Czy dramat musiał się rozegrać? Która z kobiet okaże się czystsza moralnie? Te jakże często towarzyszące ludzkiemu życiu pytania stawia również w interesującym spektaklu reżyser.

Występują: Maria Pakulnis, Grażyna Strachota, Jerzy Kamas, Wojciech Wysocki, Marek Bargiełowski, Włodzimierz Musiał, Jan Machulski, Krzysztof Stelmaszyk, Jerzy Tkaczyk, Zdzisław Tobiasz, Marcin Troński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji