Artykuły

Elbląg. "Szklana menażeria" na jubileusz aktorki

Od trzydziestu pięciu lat występuje na scenie Na teatralnych scenach występuje od trzydziestu pięciu lat. Większość z nich spędziła w elbląskim teatrze. Na swoim koncie ma już ponad sto premier, wiele odznaczeń i nagród.

Mowa o Marii Makowskiej-Franceson, która w sobotni wieczór, tuż po premierze spektaklu "Szklana menażeria" Tennessee Williamsa [na zdjęciu] w reżyserii Andrzeja Chichłowskiego, jaka odbyła się na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, świętowała 35-lecie swojej pracy artystycznej.

Kwiaty i piosenki od aktorów

Z okazji swego jubileuszu pani Maria otrzymała mnóstwo kwiatów, życzeń, nagrodę i upominki. Szczególnie sympatyczne były te, przygotowane specjalnie dla niej przez kolegów aktorów.

"Szklana menażeria" jest dla aktorki kolejnym już utworem tego amerykańskiego autora, w jakim przychodzi jej grać.

- Lubię te klimaty - wyznała nam pani Maria jeszcze przed premierą. - Tutaj dodatkowo Andrzej dobrał muzykę z lat trzydziestych, która mnie rajcuje, jest ponadczasowa, dlatego ja dobrze czuję się w tym spektaklu.

W przedstawieniu, obok Marii Makowskiej-Franceson, która wcieliła się w rolę Amandy, występują też: Marta Masłowska (Laura), Tomasz Muszyński (Tom) i Marcin Tomasik (Jim). Recenzję spektaklu "Szklana menażeria" zamieścimy w piątkowym Dzienniku Elbląskim.

Teatr jest jej wielką miłością

- Teatr jest moją wielką miłością, jest moim drugim życiem i ciągle pozostaje dla mnie magią - powtarza zawsze Maria Makowska-Franceson. - Chcę jeszcze coś na scenie zrobić, a mój zapał do pracy jest równie gorący, jak temperament moich bohaterek.

Aktorka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, którą ukończyła w 1975 roku. Od ponad 30 lat związana jest z elbląską sceną. Na koncie ma ponad 100 premier. Ostatnio możemy ją oglądać w: "Śnie nocy letniej", "Tangu", "Świętoszku", "Czego nie widać", "Mein Kampf" i teraz w "Szklanej menażerii".

Za swoją pracę artystyczną uhonorowana została wieloma odznaczeniami i nagrodami m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, nagrodą Zasłużony Działacz Ziemi Elbląskiej, Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej i innymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji