Artykuły

Gdańsk. Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego

Wczoraj [15 marca] na dobre ruszył czternasty konkurs tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego. Pierwszy etap eliminacji rozpoczął się od tzw. lekcji młodszych grup dziewcząt i chłopców.

Dziś jego dokończenie. Dziś też po południu, z rozpoczęciem drugiego etapu, konkurs przenosi się do Opery Bałtyckiej. Znaczy to, że może być oglądany przez publiczność, za pewną opłatą. Do piątku odbywać się tam będą prezentacje sceniczne, a w sobotę gala (o godz. 18). Pierwsze wrażenia: to będzie konkurs na bardzo dobrym poziomie.

Zjawili się prawie wszyscy zapowiedziani tancerze; jest ich w sumie 85, w tym 7 niepunktowanych. Reprezentują pięć szkół baletowych: z Bytomia, Łodzi, Poznania, Warszawy i oczywiście Gdańska. Również w komplecie stawiło się siedmioosobowe jury: Maria Bilska, Sławomir Gidel, Maria Kijak, Henryk Konwiński, Tadeusz Matacz, Barbara Sier-Janik, Ewa Wycichowska - pod przewodem Emila Wesołowskiego.

Oczekujemy gości specjalnych: Urana Azimowa z Białorusi i Dozsy Imre z Węgier. Oczekujemy prezentacji statuetki patrona konkursu, Wojciecha Wiesiołłowskiego, i jej autora, Gennadija Jerszowa. Oczekujemy rzecz jasna wyników konkursu, podziału nagród, w tym na zdobywcę Grand Prix, którą jest reprezentowanie Polski na XI Konkursie Eurowizji.

Duch sprawczy konkursu, dyrektor Bronisław Prądzyński, jest już myślami przy kolejnym projekcie. Planuje mianowicie coroczne obchodzenie w końcu stycznia urodzin Janiny Jarzynówny-Sobczak w postaci konfrontacji współczesnych przedstawień specjalnie przygotowanych na tę okazję przez trzech naszych choreografów: Alexandra Azarkevitcha (Trójmiejski Teatr Plastyki Ruchu), Wojciecha Gidla (Opera Bałtycka) i Andrzeja Morawca (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa). To bardzo interesujący, choć lekko przewrotny pomysł. Może zresztą przybierze inny kształt?

Na zdjęciu: Wojciech Wiesiołłowski (1939-1995).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji