Artykuły

Szczecin. Piosenki Warskiej u Opatowicza

Wanda Warska to jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych. Wśród piosenek przez nią śpiewanych, wiele było muzycznymi interpretacjami wierszy najwybitniejszych polskich poetów - od Jana Kochanowskiego po Halinę Poświatowską. W sobotę czeka nas premiera spektaklu, splecionego z utworów Warskiej.

"Uwierz w swoją nieważność" wyreżyserował Adam Opatowicz. Nieco oniryczne przedstawienie, rozgrywające się na granicy snu i jawy, układa się w poetycki ciąg ilustrujący koleje ludzkiego losu. Jest tu i beztroska młodość, i cała melancholia przemijania.

O premierze opartej na piosenkach Wandy Warskiej, Opatowicz myślał od dłuższego czasu. Początkowo spektakl zapowiadany był nawet na koniec ubiegłego sezonu. Reżyser nie ukrywał, iż chciał uniknąć formuły koncertu i skupić się na samej opowieści wynikającej z tekstów piosenek.

Wanda Warska jest nazywana "Pierwszą Damą Polskiego Jazzu". Wykonawczyni ma na koncie nie tylko albumy z piosenkami popularnymi (wiele z nich do muzyki

męża, nieżyjącego już wybitnego kompozytora Andrzeja Kurylewicza) i poetyckimi, ale też muzyka teatralna i filmowa. Jej wokaliza jest ozdobą słynnego "Pociągu" Jerzego Kawalerowicza, Warska słychać też w "Pingwinie", "Wszystko na sprzedaż" czy serialu "Karino". W 1965 roku, wspólnie z mężem, artystka założyła słynną "Piwnicę Artystyczną", klub muzyczny, który działa do dziś. Poza muzyką, Wanda Warska spełnia się też w malarstwie: jej prace prezentowane były na 20 indywidualnych wystawach. W spektaklu "Uwierz w swoją nieważność" wystąpią Olga Adamska, Dorota Chrulska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska oraz Damian Sienkiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji