Artykuły

Teatr polityki

- Chciałoby się, żeby teatr na politycznej scenie był jak najbardziej wzniosły - mówił w Radio TOK FM Przemysław Wojcieszek, scenarzysta i reżyser. - A to niestety nie wychodzi. Wszystko jest szalenie magmowate. Już fakt, że mówimy o politykach jako o aktorach świadczy o degradacji statusu polityka. Trudno mi wyobrazić sobie, że ktoś o Piłsudskim mówi jako o aktorze. Mówimy o aktorstwie, o teatrze, cyrku i operetce, kiedy symbole i puste gesty górują nad substancją, kiedy mamy nadmiar deklaracji. Politycy niewiele mogą - podsumowuje.

Palikot to aktor najbardziej popularny i najbardziej rozpoznawalny, ale mało utalentowany, natomiast Kaczyński to postać głęboko tragiczna, ale tragiczna w sposób groteskowy. O teatrze w polskiej polityce rozmawiali goście wieczornej audycji Radia TOK FM.

- Zarówno na scenie teatralnej jak i politycznej wciąż pokutuje wzorzec romantyczny, ale dzisiejsze "Dziady" mają w sobie niewiele z wielkiej sztuki - mówił prowadzący audycję Kamil Dąbrowa.

- Obserwuję próby budowania neomesjanizmu wokół tego, co się stało 10 kwietnia - mówi Wojcieszek. - Żyjemy w kraju, gdzie ideologia zawsze była wykuwana przez prawicę. Oni walczyli o duszę i nadawali kierunek, w którym szedł naród. Teraz też próbują to robić, tylko nie ma substancji, nie ma podstaw do tego, żeby to było wiarygodne i niosło za sobą dużą część społeczeństwa. Widzę próby budowania neomesjanistycznej ideologii, ale to jest ograniczone do garstki komentatorów. Większość społeczeństwa pozostaje obojętna i nijak się to ma do ich życia.

Do kiedy trumny smoleńskie będą rządzić polską polityką?

- Po raz kolejny słyszę, że to był sygnał, że młoda inteligencja wchodzi z nową energią... - mówi o kontrmanifestacji pod krzyżem Wojcieszek. - To za mało. Mam problem z ruchem sprzeciwu, wypowiadaniem niezgody na manipulacje. Mamy do czynienia z wykorzystywaniem ostatniej tragedii na różne sposoby...

Palikot największym aktorem teatru politycznego?

Według reżysera Janusz Palikot jest aktorem na pewno najbardziej popularnym i najbardziej rozpoznawalnym, ale mało utalentowanym. - Ja kompletnie nie kupuję Palikota. To jest kabareciarz z jednej z dwóch rządzących partii prawicowych. On nie ma mi nic do zaproponowania - mówi.

Inne odczucia odnośnie Palikota ma Arkadiusz Janiczek. - Palikot na pewno jest skuteczny jeśli chodzi o przekaz - mówi aktor Teatru Narodowego. - Jest związany z Teatrem 8 Dnia, a nie jest to teatr konwencjonalny. Palikot nie gra jak aktor teatru profesjonalnego. Jest kolorowym ptakiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji