Artykuły

Wrocław. Jubileusz Bogusława Danielewskiego

W niedzielę 12 września 2010 spektaklem "Okno na parlamen6t" Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory, granym o godzinie 19:00, będziemy świętowali jubileusz 60-lecia pracy artystycznej naszego znakomitego aktora Bogusława Danielewskiego.

Bogusław Danielewski należy do grona najwybitniejszych aktorów wrocławskich teatrów, z którymi związany jest od ponad 50 lat. Na Jego 60-letnią karierę artystyczną składa się ponad 200 ról w teatrach dramatycznych, prawie 100 ról zagranych w Teatrze Telewizji, filmie, operach i operetkach. Świadczą one o Jego wszechstronnym i unikatowym talencie. Ponadto zrealizował we Wrocławiu, Łodzi i Wałbrzychu ponad 20 przedstawień dramatycznych, operetkowych, operowych i telewizyjnych. Prowadził też długoletnią (ponad 20 lat) działalność pedagogiczno-dydaktyczną w Akademii Muzycznej na Wydziale Wokalno-Aktorskim we Wrocławiu. Z ostatniego 20-lecia na szczególne uznanie zasługują następujące role: Szabelskiego w Iwanowie A. Czechowa w reż. J. Bunscha (1989), Starego Aktora w Miazdze wg J. Andrzejewskiego w reż. K. Brauna (1990), Barona w Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj wg W. Gombrowicza w reż. J. Bunscha (1990), Dyndalskiego w Zemście A. Fredry w reż. A. Makowieckiego (1991), Fryzjera w Pułapce T. Różewicza w reż. J. Jarockiego (1992), Głagoliewa w Płatonowie A. Czechowa w reż. J. Jarockiego (1993), Generała w Graczu wg F. Dostojewskiego w reż. J. Bunscha (1995), De La Grange'a w Improwizacji wersalskiej Molire'a w reż. A. Wajdy (1996), Głagoliewa w Płatonowie - Akcie pominiętym wg A. Czechowa w reż. J. Jarockiego (1996), Logika w Król umiera, czyli Ceremonie E. Ionesco w reż. J. Grzegorzewskiego (1996), Sir Willoughby'ego we Wszystko w rodzinie R. Cooneya w reż. W. Pokory (1997), Ojca w Leworęcznej kobiecie wg P. Handkego w reż. M. Pęcikiewicz, Didiera w nagrodzonym licznymi nagrodami spektaklu Mary Stuart W. Hildesheimera w reż. R. Brzyka (2003), Eugeniusza w Tangu S. Mrożka w reż S. Melskiego (2003, scena w Imparcie). Ostatnią rolą na naszej scenie jest Cycero w Juliuszu Cezarze W. Shakespeare'a w reż. R. Brzyka (2007). W Akademii Muzycznej wystawił na zamówienie z Włoch Zemstę nietoperza J. Straussa, która w roku 1990 została znakomicie przyjęta przez publiczność w czasie tournée po Włoszech. W roku 1994 z kolei zrealizował w Filharmonii Opolskiej na zamówienie kontrahenta niemieckiego spektakl Czarodziejski flet W. A. Mozarta, który spotkał się z aplauzem niemieckiej publiczności. Brał w ostatnich latach także udział w filmach fabularnych i serialach: Życie jak poker - rola Ojca (1998-1999), w 12-odcinkowym Gorącym temacie - rola Pułkownika Czesława Danielewicza (2002-2003) oraz w produkcji polsko-niemieckiej Godzina oficerów - rola Witzlebena (2003). Jako nestor scen wrocławskich nadal zadziwia publiczność prezentowanym kunsztem aktorskim i bogactwem środków artystycznego wyrazu.

Bogusław Danielewski jest laureatem wielu prestiżowych nagród: za rolę Anatola w przedstawieniu Inkarno na IV Wrocławskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych (1963), za rolę tytułową w Panu Jowialskim na VI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1980), nagrody miasta Wrocławia (1982) oraz publiczności teatralnej w postaci przyznanych Srebrnej (1981), Brązowej (1982) i Złotej Iglicy (1984). Za swe osiągnięcia na polu sztuki aktorskiej został odznaczony odznakami: Budowniczy Wrocławia (1965) i Zasłużony Działacz Kultury (1982), oraz odznaczeniami państwowymi i resortowymi: Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986) i Złotym Medalem Gloria Artis (2006). O jego bardzo dobrym i wszechstronnym warsztacie aktorskich świadczy bogactwo stworzonych ról w różnych konwencjach i gatunkach dramatycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji