Artykuły

TVP Kultura. Ubogo, ale kulturalnie

Hity jesiennej ramówki TVP Kultura to "Wymazywanie" Krystiana Lupy, Konkurs Chopinowski i "Furman śmierci" Victora Sjöströma. Z anteny spadło kilka programów studyjnych, m.in. "Archiwizja, czyli po trochu wyciągane z lochu"

4 i 5 września TVP Kultura będzie transmitować filmową wersję opery "Rigoletto" Giuseppe Verdiego prosto z Mantiu we Włoszech. To międzynarodowe wydarzenie muzyczne pokazywane w tym samym czasie w stu krajach świata. Partię tytułową wykona Placido Domingo, a autorem zdjęć będzie Vittorio Storaro.

6 września w TVP Kultura startuje przegląd filmów Akiro Kurosawy. Zobaczymy siedem obrazów japońskiego mistrza: "Pijany anioł" (6 września, godz. 20.30), "Rashomon" (7 września, godz. 20.15), "Piętno śmierci" (8 września, godz. 20.15), łącząca w sobie elementy baśni i samurajskiego kina akcji "Ukryta forteca" (9 września, godz. 20.10), "Sanjuro - samuraj znikąd" (10 września, godz. 20.10), "Niebo i piekło" (13 września, godz. 20.45) oraz "Dersu Uzała" (14 września, godz. 20.30). Na październik zaplanowano przegląd filmów kina amerykańskiego. W programie przełomowe obrazy lat 90.: "Cztery pokoje" - film złożony z nowel, które wyreżyserowali Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez i Quentin Tarantino, "Dzieciaki" Larry'ego Clarka, "Przejażdżka z diabłem" Anga Lee, "Clerks" Kevina Smitha, "Zagubiona autostrada" Davida Lyncha czy "Nagi lunch" Davida Cronenberga. Pod koniec października rusza cykl dokumentalny "Kobiety dzisiaj" (dziesięć filmów), a w nim m.in. film o rosyjskiej dziennikarce Annie Politkowskiej "Anna Politkowska. Siedem lat na froncie". Od listopada stacja kontynuuje retrospektywę kina rosyjskiego, w ramach której zobaczymy takie obrazy jak "Idź i patrz" Elema Klimowa, "Wniebowstąpienie" Larisy Szepitko czy "Był sobie dziad i baba" Grigorija Czuchraja. W grudniu w TVP Kultura niepokazywane dotychczas w polskiej telewizji klasyczne filmy kinematografii szwedzkiej (czwartki, godzina. 20.10). W repertuarze: paradokument "Czarownice" (1922) Benjamina Christensena, trzy filmy Mauritza Stillera: "Skarb rodu Arne" (1918), komedia "Erotikon" (1920) i "Gdy zmysły grają" (1924) z debiutującą na ekranie Gretą Garbo. W tym cyklu zobaczymy także jedno z najwybitniejszych osiągnięć światowego kina niemego - film "Furman śmierci" Victora Sjöströma (1921), o człowieku, który prowadzi wóz widmo zbierający dusze umarłych.

Tej jesieni pokazane zostaną dwie premierowe rejestracje teatralne zrealizowane przez TVP Kultura wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Pierwsza to "Wymazywanie" Krystiana Lupy według powieści Thomasa Bernharda - jedno z najlepszych przedstawień w polskim teatrze ostatniej dekady. W planach emisja przedstawienia w całości (ok. pięciu godzin, premiera w drugiej połowie listopada). To pierwszy od dziesięciu lat telewizyjny zapis dzieła teatralnego tego artysty. Autorem zdjęć do spektaklu jest Adam Sikora. Drugi zarejestrowany spektakl to "Sztuka bez tytułu" Agnieszki Glińskiej - inscenizacja dramatu "Płatonow" Antoniego Czechowa z Borysem Szycem w roli głównej (początek grudnia) i ze zdjęciami Wojciecha Staronia.

Po raz drugi w historii TVP Kultura transmituje na żywo Konkurs Chopinowski, w planach 130 godzin emisji przez 20 dni (od 2 do 21 października po osiem godzin dziennie) - wszystkie przesłuchania konkursowe, występy 81 pianistów z całego świata, a także sylwetki uczestników, rozmowy ze znawcami pianistyki i komentarze.

Nowością w publicystyce TVP Kultura będzie nowy program o literaturze "Od słowa do słowa" (emisja w każdą ostatnią sobotę miesiąca, premiera 25 września ok. godz. 22). Tematem każdego odcinka są dwie książki: najbardziej popularna (wyniki sprzedaży) oraz najlepsza zdaniem specjalnego jury, w skład którego wejdą krytycy biorący udział w programie oraz kapituły Nagrody Literackiej "Gdynia" i Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus" (sponsorzy programu). Magazyn poprowadzi Kamila Drecka. Po wakacyjnej przerwie na antenę wracają "Informacje kulturalne" prezentujące wiadomości o bieżących wydarzeniach kulturalnych (kiedyś przygotowywane pięć razy w tygodniu, teraz tylko raz - w piątki o godz. 17.30) oraz 40-minutowy "Tygodnik kulturalny" (w każdy piątek ok. 21.40, powtórka m.in. w niedzielę o godz. 16.20) - cotygodniowy magazyn, w którym Michał Chaciński i goszczący w programie krytycy podsumowują najważniejsze zjawiska kultury i sztuki.

Z powodów finansowych z anteny spadło kilka programów nagrywanych w studiu: "Trzeci punkt widzenia", "Czytelnia", a także jedna z najbarwniejszych pozycji TVP Kultura - "Archiwizja, czyli po trochu wyciągane z lochu" prowadzona przez Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego (będą nadawane powtórki). Z tej samej przyczyny formułę zmieni "Niedziela z " - nie będzie już rozmów z gośćmi w studiu, nadawane będą tylko pozycje uporządkowane tematycznie. Na jesień zaplanowano m.in. niedzielę z twórczością Piotra Fronczewskiego i Stefanii Grodzieńskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji