Artykuły

Wrocław. Startuje PPA

Dziś we Wrocławiu zacznie się 26. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Z najmniejszym od lat budżetem i najniższą od lat średnią wieku artystów.

Roman Kołakowski, kontrowersyjny szef Przeglądu, od lat kieruje szacowną imprezę w rejony rocka, ambitnego popu czy ostrożnych eksperymentów. Tegoroczną edycją festiwalu Kołakowski po dziesięciu latach sprawowania funkcji dyrektora artystycznego, głośnych sporach i rozejmach z władzami Wrocławia oraz ubiegłorocznej katastrofie finansowej (25., jubileuszowy PPA zakończył się z ponadmilionowym deficytem) prawdopodobnie pożegna się z festiwalem.

Na pożegnanie poszedł na całość i nadał Przeglądowi nowy podtytuł: "Nowa Fala". Siłę odmłodzonego festiwalu mają tworzyć laureaci PPA z kilku ostatnich lat: Janusz Radek, Katarzyna Groniec, Jacek Bończyk, Marta Bizoń, Iwona Loranc i Magda Kumorek.

Zupełną nowością będzie współczesna opera kameralna Gian Carlo Menottiego "Telefon" z udziałem niedawnej laureatki Paszportu "Polityki" Agaty Zubel.

Oprócz recitali czekają nas wieloobsadowe spektakle. Warszawski Teatr na Woli pokaże "Rodzinę Dreptaków", czyli spektakl według wierszy Andrzeja Waligórskiego z udziałem m.in. Krystyny Tkacz. Gdyński Teatr Muzyczny przywiezie spektakl "Roxi Bar" ułożony z piosenek Freda Bouscaglione, włoskiego idola lat 60., a Teatr Dramatyczny z Elbląga "Cafe Sax" złożony z piosenek Agnieszki Osieckiej.

Specjalnie na PPA przygotowane są dwa spektakle - gala "Wiatry z Mózgu, czyli stolarka kabaretu" (stuletnia historia polskiego kabaretu w mocno niekonwencjonalnym ujęciu tria chłopięcego Legitymacje z gośćmi) oraz "Pejzaż mój kochany" (czyli piosenki Romana Kołakowskiego). Pierwsze z przedsięwzięć zapowiada się na anarchistyczny fajerwerk bez precedensu w historii PPA. Drugie zaś, będące częścią koncertu finałowego, zapowiadane jest jako ukłon w stronę tradycji festiwalu, z udziałem kochanych przez wrocławską i telewizyjną publiczność ikon PPA, m.in. Mariana Opani i Wiktora Zborowskiego.

Ze świata przyjadą artyści mało w Polsce znani: kanadyjski wokalista, poeta i gitarzysta, Richard Seguine, urodzona w Meksyku, mieszkająca w Kanadzie i śpiewająca głównie po hiszpańsku Lhasa, Austriaczka Timna Brauer oraz rosyjski zespół Horonko Orkiestr, prowadzony przez laureata moskiewskiego Festiwalu Piosenki Aktorskiej Dimę Horonko.

Uczestnicy Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki walczą w tym roku o fiata pandę. Sobotni [19 marca] koncert finałowy pokaże TVP.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji