Artykuły

Koniec sporu o "Ósemki"?

Jeżeli dyrektorzy instytucji kulturalnych popierają osobę, od której są zależni finansowo, to jest to lizusostwo, a nie merytoryczna odpowiedź. Jeżeli wspomniany list był w jakikolwiek sposób zainspirowany przez urząd miasta, to wiceprezydent Sławomir Hinc stracił moralną legitymację do pełnienia swej funkcji - komentuje prof. Wiktor Osiatyński na łamach Gazety Wyborczej.

Grupa dyrektorów poznańskich instytucji kultury złożyła deklarację lojalności wobec władz miasta w związku ze sprawą Teatru Ósmego Dnia. Kilka tygodni temu wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc (PO) skarcił dyrektorkę teatru Ewę Wójciak za list, jaki teatr wystosował w obronie Janusza Palikota. Stwierdził, że Teatr Ósmego Dnia nie może mieszać się w politykę, bo finansowany jest z miejskich pieniędzy. Zasugerował, że bez publicznych dotacji "Ósemki" nie mogłyby istnieć.

***

Dla "Gazety" o poznańskim sporze - prof. Wiktor Osiatyński:

- Są trzy ważne problemy, które pragnę poruszyć. Po pierwsze, twierdzenie, że instytucje kultury mają być apolityczne, stoi w sprzeczności z polską tradycją. Apolityczne powinny być wojsko, Kościół czy sądy, a instytucje kultury mają prawo na własne ryzyko zajmować stanowisko polityczne w ważnych sprawach. Akceptować lub odrzucać powinni je odbiorcy. Wymuszanie apolityczności to uzurpacja.

Po drugie, Teatr Ósmego Dnia wcale nie był polityczny, lecz jedynie wyraził swój stosunek do sprawy oraz do posła Janusz Palikota za jego zasługi dla kultury.

Po trzecie, jeżeli dyrektorzy instytucji kulturalnych popierają osobę, od której są zależni finansowo, to jest to lizusostwo, a nie merytoryczna odpowiedź. Jeżeli wspomniany list był w jakikolwiek sposób zainspirowany przez urząd miasta, to wiceprezydent Sławomir Hinc stracił moralną legitymację do pełnienia swej funkcji. To ohydne. Jako obywatel chciałbym się dowiedzieć, czy nie było żadnych inspiracji w postaci spotkań z wiceprezydentem, telefonów od niego i tym podobnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji