Artykuły

Warszawa. Saska Kępa jak Greenwich Village

- Na Saskiej Kępie mieszka wielu aktorów, piosenkarzy oraz malarzy. Zależy nam, żeby pokazać jej niezwykły, artystyczny klimat. To tu tworzą i żyją choćby Edward Lutczyn czy Staszek Soyka. Bez przesady można powiedzieć, że to jest nasz warszawski Greenwich Village. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi Jan Szurmiej, aktor, reżyser oraz organizator Święta Saskiej Kępy.

Sobotnie Święto Saskiej Kępy odbywa się pod hasłem: "Tango i salsa". Skąd pomysł skojarzenia dzielnicy warszawskich artystów z klimatem latynoamerykańskim?

Jan Szurmiej [na zdjęciu]: Od lat zasadą naszego święta jest pełny eklektyzm. Nasze koncerty, wystawy czy pokazy tańca zawsze przypisujemy jakiemuś porządkującemu hasłu. Metafizyka tanga idealnie współgra z latynoamerykańskimi ambasadami, które się tu znajdują, a także z nazwami ulic. To bardzo międzynarodowa dzielnica. My pokażemy zarówno fenomen tanga na świecie, jak i niezwykłą historię "warsiaskiego" tanga.

Po dniu obfitującym w przeróżne wydarzenia o godz. 19 czeka nas koncert "Tango na Kępie". Obok specjalistów od tanga - Staśka Wielanka czy Maćka Maleńczuka - zaprezentują się artyści, których o taki repertuar byśmy nie podejrzewali. Jak sprawdzi się na przykład Natalia Przybysz?

- Po pierwszych próbach mogę uchylić rąbka tajemnicy. Wykonanie Natalii będzie wydarzeniem metafizycznym i zjawiskowym. Przecież cała filozofia tanga jest taka, że flirtuje ono z różnymi innymi stylami. A od chwili powstania przeszło długą drogę. Bardzo uzdolnieni aktorzy i wokaliści rozwijają je, dodając swoimi wykonaniami coś od siebie. Jak bardzo eklektyczne może być tango, niech świadczy fakt, że wśród zaproszonych artystów zobaczymy także hiphopową grupę Full Power Spirit.

Czeka nas artystyczny ferment na całego?

- Na Saskiej Kępie mieszka wielu aktorów, piosenkarzy oraz malarzy. Zależy nam, żeby pokazać jej niezwykły, artystyczny klimat. To tu tworzą i żyją choćby Edward Lutczyn czy Staszek Soyka. Bez przesady można powiedzieć, że to jest nasz warszawski Greenwich Village. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji