Osoby

Trwa wczytywanie

Michał Rymiński

RYMIŃSKI Michał także Michałek,Michel (ok. 1769 - 1 I 1797), tancerz, aktor. Był prawdopodobnie star­szym bratem -> Izydora R. Poddany podskarbiego A. Tyzenhauza (pochodził z Ihumenowa koło Grodna) i wychowanek jego szkoły baletowej w Postawach na Litwie (uczył się pod kier. F.G. Le Doux), w 1785-94 był pierwszym tancerzem w królewskim zespole "tance­rzy narodowych"; występował w Warszawie w t. kró­lewskich (także jako aktor i śpiewak w przedstawie­niach franc.) i na scenie T. Narodowego. W pierwszej połowie 1795 zapewne występował w antrepryzach S. Holnickiego i K. Owsińskiego. Od jesieni 1795 do końca życia tańczył w balecie we Lwowie; "nieszczęśli­wa skłonność do wesołego pożycia - jak pisał W. Bo­gusławski - za wcześnie wtrąciła go do grobu". Był najwybitniejszym tancerzem pol. w czasach sta­nisławowskich. "Upodobany był powszechnie od dwo­ru i publiczności - pisał Bogusławski - osobliwiej w rolach, które w hiszpańskim albo pasterskim ubiorze tańcował, w rolach bowiem rzymskich albo innych bohaterów dla bardzo miernego wzrostu mniej się dobrze wydawał. Miał przyjemny układ ciała, porusze­nia szykowne i nadzwyczajną żywość" (z racji tej "żywości" i drobnej budowy nazywano go powszechnie Michałkiem). Występował w ponad stu baletach, m.in. w partiach: Hylasa ("Hylas i Sylwia"), Kalmora i Kapi­tana Sandera ("Kapitan Sander na wyspie Karolinie"), Rytygiera ("Królowa Wanda"), Alonza ("Kora i Alonzo"), Adonisa ("Wenus i Adonis"), Agatyza ("Małżeństwo Samnitów"), Marka Antoniusza ("Kleopatra i Marek An­toniusz").
Bibl.: Bernacki: Teatr; Bogusławski: Dzieje T.N. s. 122: Ma­montowicz-Łojek: Szkoła Tyzenhauza s. 71, 80, 90, 91-92; Wierzbicka: Sześć studiów; Chomiński; Jasiński.
Ikon.: NN: R. jako Pirro (Pirro) na obrazie przedstawiającym wnętrze T. Narodowego na placu Krasińskich, 1790, olej - MNWarszawa.
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x