Kalendarium

19 kwietnia 1941

Matka Courage i jej dzieci Bertolta Brechta – prapremiera w Zurychu

Zurych, Schauspielhaus: prapremiera Matki Courage i jej dzieci (Mutter Courage und ihre Kinder) Bertolta Brechta w reżyserii Leopolda Lindtberga; Therese Giehse w roli Anny Fierling – markietanki zwanej Matką Courage. 

Brecht w 1933 zmuszony był opuścić Niemcy. Dzień po spaleniu Reichstagu udał się na emigrację. Matkę Courage – epicki dramat na motywach wydarzeń wojny trzydziestoletniej (1618–1638) napisał we wrześniu 1939 pod wrażeniem wybuchu II wojny światowej, kiedy przebywał w Szwecji. Głośną własną inscenizację Matki Courage stworzył po wojnie z Heleną Weigel w roli tytułowej (Berliner Ensemble w berlińskim Deutsches Theater, prem. 11. stycznia 1949). W 1952 inscenizacja Brechta była prezentowana podczas gościnnych występów Berliner Ensemble w Warszawie, Łodzi i Krakowie, wywołując oburzenie ideologów („wojna o Brechta”).

W Polsce po raz pierwszy wystawiła Matkę Courage Ida Kamińska w warszawskim Teatrze Żydowskim ( prem. 11 lipca 1957, spektakl w jęz. jidysz, zob. opis); prapremiera w języku polskim miała miejsce w Teatrze Ziemi Mazowieckiej w reż. Krystyny Berwińskiej ze scenografią Józefa Szajny (prem. 23 października 1958). W dziejach inscenizacji zapisały się ponadto realizacje Lidii Zamkow, z reżyserką w roli tytułowej (Stary Teatr w Krakowie, prem. 13 stycznia 1962, zob.opis) i Zbigniewa Sawana z Ireną Eichlerówną (Teatr Narodowy, 15 lutego 1962).

Janusz Legoń (2017)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x