Autorzy

Trwa wczytywanie

William Hanley

HANLEY William
(ur. 1931, Lorain, USA)
Amerykański dramatopisarz, powieściopisarz, scenarzysta filmowy. Po odbyciu służby wojskowej na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, Hanley podejmował różne prace: był niższej rangi urzędnikiem w banku, na poczcie, był robotnikiem w fabryce i sprzedawcą książek.
W roku 1962 zadebiutował w teatrze jednoaktówką "Pani Dally ma kochanka". Utwór ten odniósł duży sukces w amerykańskim stylu, a autor szybko potwierdził swój talent następnymi sztukami. Bardzo wcześnie, jeszcze w latach sześćdziesiątych, stał się popularnym i cenionym autorem scenariuszy filmowych i telewizyjnych, co do dziś pozwala mu utrzymywać się wyłącznie z pisania. W 1971 roku opublikował pierwszą z trzech powieści "Blue Dreams, or, The End of Romance and the Continud Pursuid od Happiness". Jego sztuki wchodzą w skład trzech antologii dramatu amerykańskiego wydanych w latach 1965, 1968, 1971.
W Polsce grane były z powodzeniem dwie jednoaktówki Hanley'a - "Pani Dally ma kochanka" i "Dziś jest 4 lipca", które łączy postać pani Dally.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji