Autorzy

Trwa wczytywanie

Amanita Muskaria

Amanita Muskaria to pseudonim duetu literackiego sióstr Gabrieli i Moniki Muskały.

Gabriela Muskała jest aktorką, związaną z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi i Teatrem Dramatycznym w Warszawie, zaś Monika Muskała jest germanistką, cenioną tłumaczką literatury niemieckojęzycznej.

Pierwszą sztuką sióstr i od razu dużym sukcesem była Podróż do Buenos Aires. Prapremiera odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi w 2001 roku. W monodramie tym rolę starej kobiety stopniowo tracącej kontakt ze światem zagrała jedna z autorek, Gabriela, i uzyskała za nią szereg nagród: między innymi nagrodę aktorską na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2002, na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2002), na XXXVI Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2002, Grand Prix). Spektakl uzyskał Nagrodę Ministra Kultury w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i był nominowany do Feliksa Warszawskiego w 2006 roku. Pokazywano go za granicą, między innymi w Brukseli, Egerze i Edynburgu. Przełożona na niemiecki przez Doreen Daume, sztuka ukazała się w Austrii w renomowanym czasopiśmie literackim „manuskripte”.

W jednym z wywiadów na temat Podróży do Buenos Aires Monika Muskała stwierdziła, że jedną z inspiracji dla autorek był język ich babci: „Jego melodia przypominała litanię, mantrę. Nosił w sobie teatralność: tragizm, a równocześnie absurd, komizm i patos”. Wkład pracy swój i siostry określiła następująco: „Gabi jako praktyk teatru czuwała nad dramaturgią, ja nad melodią języka. Ona budowała emocje, ja starałam się zrównoważyć je formą”.

Następna sztuka autorek, Daily Soup, ukazuje trzy pokolenia rodziny, której życie wypełnione jest kłótniami, telewizją i rozmowami o jedzeniu. Prapremiera odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie w 2007 roku.

Amanita muscaria to łacińska nazwa muchomora czerwonego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji