Autorzy

Trwa wczytywanie

Aleksander Jurewicz

JUREWICZ Aleksander
(ur. 18 listopada 1952, Lida, Białoruś)
Poeta, prozaik. Przyjechał do Polski wraz z rodzicami we wrześniu 1957 roku. W latach 1971-1976 studiował filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował jako poeta na łamach "Liter" i "Nowego Wyrazu" w roku 1973. Należał do licznego i aktywnie działającego w Gdańsku w latach siedemdziesiątych środowiska młodych poetów i pisarzy. W roku 1974 ukazał się jego arkusz poetycki "Sen, który na pewno nie był miłością" jako suplement do tak zwanego gdańskiego numeru "Nowego Wyrazu". Pierwszą książkę - zbiór wierszy "Po drugiej stronie" - wydał w roku 1977. Otrzymał za nią nagrodę "Peleryny" za najciekawszy debiut książkowy roku. W tym okresie wiersze poety ukazywały się regularnie w "Nowym Wyrazie", a także w pismach studenckich ("Litteraria", "Student", "Nowy Medyk") i wybrzeżowych ("Litery", "Tygodnik Morski", "Dziennik Bałtycki", "Punkt"). Pojedyncze utwory opublikowały też ogólnopolskie czasopisma kulturalno-literackie "Więź" i "Miesięcznik Literacki".
W sierpniu 1980 roku Jurewicz podpisał rezolucję Koła Młodych przy Oddziale Gdańskim Związku Literatów Polskich popierającą dwadzieścia jeden postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego publikował głównie w prasie podziemnej i katolickiej ("Podpunkt", "Puls", "Arka", "Gwiazda Morza"), a także w regionalnym piśmie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego "Pomerania", które udostępniało wówczas swe łamy licznym autorom opozycyjnym. W latach 1983-1989 współredagował pismo literackie "Podpunkt", wydawane poza cenzurą.
W roku akademickim 1982/1983 Jurewicz był słuchaczem Studium Scenariuszowego w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W roku 1986 po raz pierwszy odwiedził rodzinną ziemię lidzką na Białorusi. W 1989 został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Rok 1990 był przełomowy dla twórczości pisarza - jego powieść poetycka "Lida" zdobyła ogólnopolską popularność, otrzymała liczne nagrody, wśród nich nagrodę Czesława Miłosza. W roku 1994 na motywach "Lidy" powstał dokumentalny film (z udziałem autora) zatytułowany "W rytmie kół, w rytmie łez", nagrodzony na wielu międzynarodowych przeglądach i festiwalach. W 1991 roku Jurewicz został członkiem polskiego PEN Clubu. W latach1991-1998 należał do redakcji kwartalnika literacko-artystycznego "Tytuł". W roku 1995 ukazała się następna mikropowieść Jurewicza - "Pan Bóg nie słyszy głuchych", nawiązująca do "Lidy".
W latach 1997-2002 pisarz prowadził zajęcia ze specjalizacji praktycznoliterackiej na Uniwersytecie Gdańskim. Od roku 1992 publikuje - głównie w prasie wybrzeżowej - felietony literackie. Ich wybór zatytułowany "Życie i liryka" ukazał się w 1998 nakładem gdańskiego wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji